Zihninizi Rahatlatmak ve İç Huzuru Yakalamak İçin Öneriler!

Ev, iş, okul, çocuklar, aileler, arkadaşlar, meslektaşlar… Bazen aynı günün içinde 1000 parçaya bölünmemiz gerekiyor. Bu da zihnimizin dur durak bilmeden çalışmasına neden oluyor. Zihnimiz böylesine doluyken iç huzurumuzu yakalamak da neredeyse imkansız hale geliyor. Peki bu durumu çözmek için neler yapmalı? Bu soruyu, zihninizi rahatlatmak ve iç huzuru yakalamak için derlediğimiz önerilerle sizin için cevapladık.

 

Dua Etmek ve Meditasyon Yapmak

İnançlarınıza uygun olarak dua etmek ya da meditasyon yapmak size, kendinizle baş başa kalabileceğiniz bir alan sunar. Bu alanda sakin ve huzurlu olabilir, kendinizi dinleyebilir, koşturmacadan ve stresten uzaklaşabilirsiniz. Dua etmeyi veya meditasyonu düzenli hale getirirseniz, zihninizi daha hızlı rahatlatabilir ve iç huzurunuza daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

Kendinin Farkına Varmak

Sizi strese sokan olaylar neler? Stresinizi neler tetikliyor? Bunların bilincinde olun. Zihninizde karmaşa yaratan olaylara karşı nasıl bir gücünüz var? Geçmişte buna benzer durumları nasıl çözdünüz? Bunları düşünerek gücünüze inanın. Zorundalık kelimesini sözlüğünüzden çıkararak, yapmanız gerekmeyen ve sizi strese sokacağından emin olduğunuz işlerden, ortamlardan ve aktivitelerden kaçının.

 

Şükran Günlüğü Tutmak

Her zaman şükür edeceğiniz şeyler vardır. Kendinizi çok sıkışmış hissettiğinizde şükrettiğiniz şeyleri not alacağınız bir defteriniz olsun. Bu defter ve şükran duyduğunuz şeyler sizin pozitif bakış açınızı güçlendirecektir. Araştırmalara göre şükran günlüğü tutmak kişinin odaklanmasını kolaylaştırmaktadır.

 

Bir Dosta Başvurmak

Sosyal destek görmek kişilerin stres seviyelerini aşağı çeker. İyi bir dostunuzla yaşadıklarınızı ve aklınızı meşgul eden şeyleri konuşmak size sadece iyi hissettirmekle kalmayacak aynı zamanda dostunuzla konuşarak çözüm yolları bulmanızı da sağlayacaktır.

 

Günü Yaşamak

Gelecek kaygısı ve geçmişin yükü iç huzurumuza ulaşmamızı engelleyen en önemli şeylerdir. Geleceği düşünerek ya da geçmişe takılı kalarak içinde bulunduğumuz anı yaşayabilmemiz neredeyse imkansızdır. Eğer bu davranış biçimi bir kalıp haline geldiyse en mutlu anlarımızı bile kaçırır, en eğlenceli anıları silik bir şekilde anımsamaya başlarız. Bu nedenle geçmişi ve geleceği unutarak, anı yaşamanız size iç huzur sağlayacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı