Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Terapisi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Terapisi

Genellikle çocukluk döneminde sıkça rastlanan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, nörogelişimsel bozukluklardandır. Erkeklerde kızlara oranla daha çok görülmektedir. Genellikle genetik ve çevresel etkiler DEHB yi oluşturmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu klinik bir tanıdır ve psikologlar tarafından muayene edilerek konulmaktadır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite birbirleri ile karıştırılan konulardan biridir. Anne ve babaların çoğu en küçük bir yaramazlıkların da veya ilgisini çekmeyen konuları öğrenmeye çalıştıklarında çocuklarını hiperaktif ve dikkat eksikliği var diyerek yanlış bir değerlendirmeye maruz bırakmaktadırlar. Bu nedenle aileler daha dikkatli olmalı ve bilmedikleri konularda çocuklarına yanlış bilgiler öğretmemelidirler.

Anne ve babaların en büyük yanlışlarından biri olan bu durum çocuğun ruhsal gelişimini oldukça etkilemektedir. Küçük yaştan itibaren dikkat eksikliği olmayan bir çocuğu sende dikkat eksikliği var diyerek nitelendirmek çocuğun zaman içerinde kendisini bu şekilde görmesine neden olur. Aslında hiç bir problemi olmayan bir çocuk hayatı boyunca dikkat eksikliği olduğunu zanneder ve hayatını buna göre şekillendirir.

Bu gibi durumları yaşamamak ve çocuklarımıza bu durumu yaşatmamak için çok dikkatli olmamız gerekir. Hiperaktivite ve dikkat eksikliği birbirinden farklı şeyler olduğu gibi bunların teşhisini uzmanlarımıza bırakmalı ve çocuklarımız için en iyisini dilemeliyiz. Psikon olarak DEHB terapisinde sizlere destek sunmaktayız. Ayrıca çocuklar da ve ergenler de ileri de oluşabilecek problemlerin önüne geçmekteyiz.