Boşanma ve Çocuk

Boşanma Sürecinde Çocuk Psikolojisi ve Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Çiftlerin boşanması da tıpkı evlilik gibi normal karşılanması gereken bir durumdur. İnsanlar hayatlarının belirli dönemlerinde başka bir insanla yaşamlarını birleştirirler. 

Ancak bu ortak yaşam her zaman istenildiği veya hayal edildiği gibi gitmeyebilir.

Zaten tüm hayal edilenlerin gerçekleştiği gibi bir durum evlilikte kolay rastlanabilecek bir şey değildir. İnsanlar tümüyle kendi isteklerini dayatmaya kalktıklarında evlilik ve birlikte yaşama durumu ciddi zararlar alır.

Boşanma Döneminde Çocuklarda Psikolojik Problemler Psikolog Konya

Çünkü evlilik tek bir kişinin istek ve arzularından arınmış, karı ve kocanın ortak istekleri doğrultusunda devam edegelen bir süreçtir. Artık çiftler iki kişilik düşünür, iki kişilik ister ve birbirleri için yaşarlar.

Ancak bu süreç her zaman istenildiği gibi gitmeyebilir. İnsanlar birbirleri ile anlaşamayabilir, birbirlerinden çok farklı şeyler bekliyorlar olabilir. Bu durumda resmiyette evlilik olan şey gerçekte işkenceye dönüşmeye başlar.

Çiftler karşılıklı hiç bir şey paylaşamadığında ve birbirlerine olan saygı ve sevgilerini yitirdiklerinde evlilik de biter. Çocuk sahibi yetişkinler için ise durum çok daha farklıdır. Çocukların velayeti, çocuğa nasıl söyleneceği, çocuğun psikolojisi düşünüldüğünde bu hiç de kolay bir durum değildir.

Ancak bu durumla yüzleşmek gerekiyorsa ve evliliğin devam etmesi gibi bir ihtimal kalmamışsa bu durumda yapılacak olan şey bellidir. Çocuğun geleceği, psikolojisi, yaşayacağı süreç düşünüldüğünde bu oldukça hayati öneme sahip bir konudur.

Mutlaka uzmanlardan yardım alınmalı gerekirse uzman kontrolünde çocuğa açıklanmalıdır. Yalnızca açıklamakla yetinmeyerek boşanma sonrası için de uzman desteği kesilmemeli ve çocuğun bu süreci olabildiğince kolay atlatması için çaba gösterilmelidir.

Eşler çocuk sahibi olduktan sonra boşansalar bile artık hayatları çocuk paydasında kesişmek zorundadır. Çocukları için hiç bir zaman irtibatı koparmamaları ve sürekli karşılıklı fikir alışverişinde bulunmaları son derece önemlidir. Çocuğun kendini boşanmış ailenin çocuğu olarak hissetmemesi için ellerinden geldiğince çaba sarf etmeleri gerekmektedir.

Uzman Kadromuz

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı