Kendiniz İçin Zaman Bulmanın Yolları

Kendiniz İçin Zaman Bulmanın Yolları

İş, okul, ev, çocuklar, arkadaşlar, aileler ve daha niceleri... Bir gün bazen 24 değil de 48 saat olsun istiyorsanız yalnız değilsiniz. Yapılacak bunca şey, ilgilenilecek birçok insan varken zamanınızın birkaç saatini kendinize ayırmak oldukça zor görünüyor olabilir. Sadece kendinize ait bir yarım saat bile hayal gibi gelebiliyor. Ancak bu koşturmanın ve yoğunluğun içinde kendinize zaman ayırmanızın yolları da var. Biz de bu yolları ve faydalı önerileri sizin için derledik.

 

O Zamanı Bulun

Hani hep yapmak istediğiniz gezi, katılmak istediğiniz etkinlik, ya da almak istediğiniz ders var ya... İşte onun için zaman bulun. Peki nasıl? Öncelikle hayalinizdeki şeyi günlük planınıza koyun. Bunun diğerleri gibi bir zorunluluk olduğunu kendinize hatırlatın. Tıpkı zorunda olduğunuz için hiç istemeden gittiğiniz etkinlikler ve davetler gibi. Nasıl istemeseniz de onları zorunluluk olarak görerek bir şekilde zaman yaratabiliyorsanız, asıl istediğiniz şeyler için de zaman yaratabilirsiniz. Bunu kendinize sık sık hatırlatın.

 

Sadeleşin

Eğer dinlenmek için kendinizi TV başında buluyor ve farkına varmadan saatlerce TV izliyorsanız, TV’yi kapatarak işe başlayın. Sosyal medyada saatler geçiriyorsanız, telefonunuzu eve girer girmez, bir çekmeceye koyun ve asıl yapmak istediklerinize yoğunlaşın. Evinizde sizin vaktinizi emen, bakımınıza muhtaç gereksiz bir sürü eşya varsa bu eşyalardan kurtulun. Dolapları işgal eden, kullanmadığınız kıyafetlere, tabak çanağa, kitap ve dergilere ayıracağınız vakti kendinize ayırın. Kısacası günlük hayatınızı hangi gereksiz aktivite yoğun hale getiriyorsa ondan kurtulun ve sadeleşin.

 

İşleri Dağıtın

Her şeyi siz yapamazsınız. İşleri başkalarına da dağıtmayı öğrenin. İş yerinde iş arkadaşlarınızla, evde eşiniz ya da çocuklarınızla işleri paylaşın ve her şeye yetişmeye çalışmaktan vazgeçin. Onların da en az sizin kadar sorumluluk duyması gerektiğini, herkes zamanını istediği gibi kullanırken sizin fedakarlık yaparak tükenmiş hissetmenizin doğru olmadığını unutmayın. Bırakın, işler paylaşıldıkça azalsın ve size biraz zaman kalsın.

 

Hayır Deyin

Eğer gününüz birilerini kırmamak için yaptığınız işler ve aktiviteler ile doluyorsa çok yanlış bir yoldasınız demektir. Başkalarına yardımcı olmak elbette önemlidir ama eğer kendinize hiç vakit kalmıyorsa bu davranışı bir an önce bırakın ve hayır demeyi öğrenin. Hayır demenin ve kaldırabileceğinizden çok daha fazla sorumluluk almamanın sizi gereksiz stresten koruyacağını kendinize hatırlatın. Hayır demeyi öğrenerek hayatınızda kendinize daha fazla yer açın.