Daha Olumlu Bir Kişi Olmak İçin Öneriler

Kendinizi sürekli olumsuz düşünceler içinde kaybolurken mi buluyorsunuz? Olumlu düşünceler için çaba gösterip her seferinde karamsar düşüncelerle mi karşılaşıyorsunuz? Etrafınızdakiler sizin pozitif bir insan olmadığınızı mı düşünüyor? Eğer bu sorulara cevabınız evet ise, olumlu düşünmek konusunda biraz yardım almanız gerekiyor olabilir.

İşe olumsuz düşüncelerin sizin hem ruh hem de fiziksel sağlığınıza olan etkileri üstüne düşünerek başlayın. Siz daha iyi hissetmeyi hak ediyorsunuz ancak düşünceleriniz sizi karamsarlığa sürüklüyor, iyi olayların içinde bile olumsuz yönleri aramanıza neden oluyor. Öncelikle olumlu olayların sizin davranışlarınızın bir sonucu olabileceğini, daha iyi şeylerin habercisi olabileceğini ve hayatınızda bazı şeylerin aslında yolunda olduğunu gösterdiğini anlayın. Olumsuz olayların ise sizin suçunuz olmadığını ayrıca tüm hayatınızı mahvedecek şeyler olmadığını düşünmek sizi bir adım ileriye götürebilir.

 

Düşüncelerinizi Analiz Edin

Olumlu bir olay ile karşılaştığınızda nasıl tepkiler veriyorsunuz? Kendinizi hak ettiğiniz övgüyü gösteriyor musunuz? Her açıdan olayı inceliyor ve kendinizin katkısını görüyor musunuz? Örneğin bir sınavdan iyi not aldığınızda sadece iyi çalıştığınız için mi kendinizi kutluyorsunuz yoksa zeki ve adanmış olmanızın da hakkını veriyor musunuz? Bu çok yönlü düşünme biçimini hayatınızın bir modeli haline getirin ve her olumlu olayda kendinize sonuna dek hak ettiği övgüyü sunun.

 

Güçlerinizin Getireceği Diğer Güzellikleri Düşünün

Kendinizi ve güçlerinizi övdüğünüzde bunu kısa süreli olarak yapmayın. Bir sınavda başarılı olmanızı sağlayan, adanmışlık, çalışkanlık ve zekanın size daha ne gibi güzellikler getireceğini düşünün. Bu hem kendi hakkınızda hem de yaşadığınız olaylar hakkında daha uzun vadeli bir şekilde olumlu düşünmenize neden olacaktır.

 

Geleceği Düşünün

Olumlu bir bakış açısına sahip insanlar sadece başlarına olumlu olaylar geldiğinde böyle davranmazlar. Onlar gelecek için de pozitif bir beklenti içindedirler. Siz de gelecekte olacakları düşündüğünüzde ilk önce pozitif olasılıkları düşünmeyi alışkanlık haline getirin.

 

  • Olumlu olmanın başarınızı artırıp, başarısızlığınızı azaltacağını bilin.
  • Zayıf yönlerinizi bilip onları iyileştirmek kadar iyi yönlerinizin farkında olmanın da önemli olduğunu unutmayın.
  • Düşünce biçiminizi değiştirmek için çaba gösterdikçe yeni düşünme biçiminin sizde otomatik olarak çalışmaya başlayacağını aklınızdan çıkarmayın.
  • Hataların ve başarısızlıkların, başarı yolundaki ders veren adımlar olduğunu kendinize hatırlatın.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı