Obsesif Kompülsif Bozukluk OKB

Obsesif Kompulsif Bozukluk OKB

Bireyler bazen birçok konuda endişe ve kaygı duyarak takıntılar yapabilir. Bu durumlarla günlük hayatta sürekli karşılaşmaktayız ancak genellikle hepsinde bu problemler çözüme kavuşabilir. Bu tür problemlerin çözüme kavuşmaması sonucu ortaya obsesif kompulsif bozukluk çıkmaktadır. Obsesyon adını verdiğimiz takıntılı düşünce ve fikirlerin sürekli yenilenmesiyle yani kompulsiyon adını verdiğimiz ruhsal bir probleme OKB denilmektedir.

Obsesyon genel olarak bireyin düşüncelerine girmesini engelleyemediği ve uzaklaştıramadığı fikir ve düşüncelere verilen genel isimdir. Kişide huzursuzluk ve kaygılara neden olur. Kompulsiyon ise bu huzursuzluğu engellediği düşünülen davranışların sürekli tekrar edilmesine verilen isimdir. OKB genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır. Ancak çocukluk ve okul öncesi çağlarda da görülmektedir.

OKB’nin bulaşma obsesyonu ve temizlik kompulsiyonu yani bireylerin bedeninden ve giysilerinden mikrop kapacağını sanması, Kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu yani kuşkulanma ve emin olamama halleri, Cinsel içerikli obsesyonlar, dini içerikli obsesyonlar, simetri obsesyonları, dokunma kompulsiyonları, sayma kompulsiyonları, biriktirme ve saklama kompulsiyonları ve batıllara itikat etmek gibi türleri bulunmaktadır.

Unutmayın her takıntılı davranış OKB değildir. Obsesif kompulsif bozukluğun nedenleri arasında genetik nedenler, travmalar ve kişilik özellikleri büyük rol oynamaktadır. Herhangi bir konuda kendinizde rahatsızlık duyuyor ve takıntı bozukluğu olduğunuzu düşünüyorsanız hemen bizi arayarak randevu alabilir OKB çözümü için kendinizi sertifikalı ve gerekli tüm eğitimleri almış uzmanlarımıza teslim edebilirsiniz.