Evlat Edinen Aileler

Evlat Edinen Aileler

Birçok çift, evlendikten sonra aileyi tamamlamak için bir çocuk sahibi olmak ister. Ancak bazı çiftler bu isteklerine ulaşamazlar. Çocuk sahibi olamayan ya da olmayı tercih etmeyen çiftler evlat edinmeye karar verebilirler. Bu karar ciddi bir karardır ve tüm bir hayatı etkiler. Hem anne baba adaylarını hem de evlat edinilecek çocuğun hayatını etkileyecek bu karar aşamasında aileler psikologlardan yardım alabilirler.

Evlat edinildiğinde ebeveyn olmak normal biyolojik çocuklarınızdan farklı olamayacak olsa da bazen özel durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Çocuklar için evlat edinilmek henüz bebekken olduysa çok daha olumlu bir durumdur. Çocuğa karşı olan ilgi de süreklilik çok önemlidir ve çocuğun kolaylıkla aileye uyum sağlamasına yardımcı olur. Ayrıca bilinenin aksine çocuklara büyüdüklerinde değil 4 – 6 yaş arasında tamda kendilerinin nereden geldiğini sorgulamaya başladıkları zaman evlat edinildiklerinin söylenmesi uygundur.

Aileler genellikle yeni doğmuş bebekleri evlatlık olarak almayı seçmektedir. Daha çok küçükken evlat edindikleri çocuğu ailenin bir parçası olarak büyütmek isteyen aileler uzun bir süre çocuklarına evlatlık olduğu gerçeğini açıklamaktan kaçınır. Çocuğun bu duruma nasıl tepki vereceğini bilmemeleri buna en büyük etkendir.

Çocuğa evlat edinildiğini açıklamak hassas bir konudur. Bu konuda profesyonel destek almak hem çocuğun hem de ailenin üzerindeki etkilerin olumlu bir şekilde bertaraf edilmesinde önemlidir. Siz de evlat edinme kararı ya da çocuğunuza evlat edinildiğini açıklama aşamasında yardıma ihtiyaç duyuyorsanız uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.