Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik

Erkeklerde ve kadınlarda cinsel isteksizlik, bireylerin cinsel ilişkiye girme konusunda isteklerinin olmaması ve azalması olarak adlandırılmaktadır. Bu durumdaki bireylerde yeterli uyarı olmasına rağmen cinselliğe karşı herhangi bir istek oluşmamaktadır. En büyük belirtisi ise cinsel isteğin olmamasıdır.

Özellikle anti depresan ilaçlar cinsel fonksiyonu ve cinsel isteği baskılamakta ve cinsel isteksizliği artırmaktadır. Ayrıca B12 vitamin eksikliği ve tansiyon ilaçları da cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Prostat ve şeker hastalığı bulunan kişilerde ve beslenmesine dikkat etmeyen kişilerde de cinsel isteksizlik sıklıkla görülebilmektedir.

Psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan cinsel isteksizlik, stres ve çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Cinsel isteksizlik için belirli bir yaş grubu bulunmamaktadır. Ayrıca cinsel isteksizlik ereksiyon sorunlarının yaşanmasına da sebep olabilmektedir.İnsanlarda cinsel isteksizlik problemi zaman içerisinde büyüyerek tüm hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu yüzden erken dönemde tedavi edilmesi önerilmektedir. Bütün cinsel işlev hastalıkları gibi cinsel isteksizlik de tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bu konuda uzman olan kişi ile hastanın arasındaki güven tedavinin daha kısa zamanda yanıt vermesinde önemli rol oynar. Kişi uzmana tamamı ile güvenmeli ve tüm sıkıntısını olduğu gibi anlatmalıdır. Ancak bu şekilde güzel sonuçlar elde etmek mümkündür.

Uzmanın hastayı anlaması ve iyi bir tedavi uygulaması için cinsel öyküsünü bütünüyle bilmesi gereklidir. Daha sonra sorunu ortaya çıkaran sebepler taranır ve bu konuda çözüm üretilir. Cinsel terapiler sırasında kişinin yanlış ve eksik cinsellik algılarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan bilişsel cinsel terapi önemli yer tutmaktadır.

Bununla birlikte çiftlerin bu sorunu aşmalarına yönelik verilecek ev ödevleri ve egzersiz çalışmaları, terapinin davranışsal cinsel terapi ayağını oluşturmaktadır. Psikon Psikolojik Destek ve Terapi Merkezi olarak cinsel isteksizlik probleminizin giderilmesinde sizlere yardımcı olmaktayız. Bizi hemen arayarak randevu alabilirsiniz.