Depresyon

Depresyon Nedir? Belirtileri ve Çözümü

Depresyon; insanın kendisini yorgun, mutsuz, hayata dair bir umudu kalmamış, hayattan tat almayan, karamsar bir ruh halinde hissetmesidir. Her zaman keyifle yaptığı ve mutlu olduğu hiç bir şeyi yapmak istemez ve yapsa da mutlu olmazlar. Yalnız kalmak tek istekleridir. Tüm düşünceleri olumsuzluklarla örülüdür.

Depresyona girmiş bir kişinin hayatı tamamen alt üst olarak yaşam kaliteleri yok olur. Son derece kendilerini yorgun hisseden depresyondaki kişiler yaşamlarının devamı için yapmaları gereken aktivitelerin neredeyse hiç birisini yapmazlar. Deyim yerindeyse ölümü bekler ve ölümü bir kurtuluş yolu olarak görmektedirler.

Depresyon Tedavisi Terapisi Konya Psikolog

Kişi içten içe depresyondan kurtulmak ister ve bu anlamda kendi kendine çabalar. Ancak yaşadığı ağır olayların etkisi ile keyif aldığı bir çok şeyi yapmaktan keyif alamaz ve bir süre sonra da çabalamaktan vazgeçer.

Depresyonun bir çok sebebi olmakla birlikte en sık rastlanılan sebepleri arasında bir yakının kaybı, boşanma, ayrılık, bir kaç başarısızlık deneyimi, işsizlik, travmatik olaylar vb şeklinde sayılabilir. Tüm bu sebepler kişide yıkıcı etki yaratarak kişiyi duygusal anlamda bir çöküşe götürür.

Bir duygu durum bozukluğu olan depresyonun tedavisi vardır. Ancak depresyona neden olan sebeplerin kişide bıraktığı etkiye göre tedavi süresi değişkenlik gösterir. Kişiyi intihara kadar götüren bu süreç ilerlemeden en kısa zamanda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

Uygun bir tedavi ile kişi depresyondan tamamen kurtulur ve eski sağlıklı, mutlu hayatına geri döner. Bu süreç kişiden kişiye sebepler dolayısıyla değişmekle birlikte neredeyse tüm depresyon hastaları kısa bir zamanda eski hayatlarına kavuşurlar.

Uzman Kadromuz

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı