Fobi Korku Terapisi

Fobiler (Korkular) ve Fobi Terapisi

Fobi en genel anlamı ile kişinin bir nesne, ortam veya canlıya karşı aşırı korku ve kaygı hissetme halidir. Fobisi olan insanlar korkulacak bir durum olmamasına rağmen aşırı korku hissederler. 

Örneğin karanlık fobisi olan kişiler, karanlığa asla giremez ve en kötü senaryolar ile kendilerini endişelendirirler.

Bir başka örnekte ise böcek fobisi olan insanlar korktukları böceğin zararsız olduğunu bildiği halde istemsizce aşırı korku duyarlar. Hemen hemen her insanda bulunan bu korku aslında bir hastalıktır ve tedavisi de mümkündür.

Fobi Tedavisi Terapisi Pedagog Psikolog Konya

Fobi olarak nitelendirdiğimiz ancak diğer fobilere kıyasla biraz daha farklı olarak görülen bir başka fobi de sosyal fobidir. Sosyal fobi kişinin kendine karşı hissettiği bir fobi olarak nitelendirilebilir. Ancak bu korku kişinin kendi benliğinden ziyade sosyal ortamlarda başkalarına karşı küçük düşeceği hissi ile oluşur.

Sosyal fobisi olan insanlar kalabalık ortamlara girmekten çekinir ve her an insanların karşısında küçük düşeceğinden ve alay edileceğinden korkarlar. Bu durum kişinin nefes darlığı yaşamasına, kendini ifade edememesine ve utanmasına neden olur. Sosyal fobisi olan insanlar her türlü sosyal ortamdan kendilerini izole ederler ve gerek aile ilişkilerinde gerek iş ilişkilerinde başarısız olurlar.

Sosyal fobi insan hayatında diğer fobilere göre çok farklı sonuçlara yol açar. Bu nedenle sosyal fobisi olan insanların hiç vakit kaybetmeden uzman kişilerden yardım alması hayatlarının geri kalan kısmında kritik öneme sahiptir.

Psikon Psikolojik Destek Merkezi olarak korku ve fobilerinizin çözümünde sizlere yardımcı olmaktayız. Korku ve fobiden kurtulmak için bizi hemen arayın randevu alarak tüm problemlerinizden kurtulun.

Uzman Kadromuz

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı