Konuşma Bozukluğu Terapisi

Konuşma Bozukluğu Terapisi

Çocuklarda konuşma bozukluğu bir çocuğun sözel iletişimde zorluk çekmesine neden olan herhangi bir belirtidir. Bu belirtilerin bir çok sebebi olmakla birlikte en sık rastlanan sebep bir travma veya ruhsal bir bunalım yaşamış olma ihtimalidir. Bu yüzden kendini ifade edemeyebilir. Daha başka sorunlar ise beyin veya yüz kasları ile ilgilidir. Bol bol kitap okuyarak kelime dağarcığını genişletebilir.

Konuşma bozuklukları çocukların yanı sıra yetişkinlerde de görülebilmektedir. Konuşma sırasındaki seslerin doğru üretilememesi ile alakalı problemler konuşma bozukluğu olarak adlandırılmaktadır. Dilde oluşan bozukluklar ise kelime ve cümlelerin bir araya getirilmesinde problem olması ya da bunların anlaşılamaması ile ilgili problemlerdir. Konuşma bozukluklarının genellikle tedavisi mümkündür.

Artikülasyon bozuklukları, akıcılık bozuklukları, ses ve rezonans bozuklukları, alıcı dil bozuklukları, ifade edici dil bozuklukları ve bilişsel iletişim bozuklukları gibi tüm problemlerin çözümünü sağlamaktayız. Ayrıca konuşma bozukluklarının nedenleri olarak herhangi bir tür zeka geriliği bulunması, işitme problemleri, genetik etkenler, öğrenme güçlükleri ve bazı nörolojik problemler gösterilmektedir.

Eğer sorun bunlarla bitmiyorsa daha başka sorunları varsa bu durum başka bir hastalığa işarettir. O zaman hemen uzman bir psikolog ile görüşülmesinde fayda vardır. Yaş ilerledikçe tedaviye sonuç vermemeye başlar. Eğer böyle sıkıntılar çekiyorsanız gecikmeden uzman bir psikoloğa başvurmanız son derece önemlidir. Bizi hemen arayarak randevu alabilir konuşma bozukluğu terapimiz den faydalanabilirsiniz.