Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu TSSB

Travma sonrası stres bozukluğu kısaltılmış olarak TSSB olan hayatlarının yada güvenliklerinin tehlike altına girdiği bir olayı yaşamış, çok sevdiği bir yakının kaybetmiş yani bir travma geçirmiş kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Travma denilince ilk aklınıza gelen örnek bir savaşta görev almış olan askerin yaşadığı travma olabilir. Halbuki her insanın başına gelme ihtimali olan doğal afetler, trafik kazaları gibi travmatik olaylar travma sonrası stres bozukluğuna yol açabilir. Bahsi geçen travmatik olay yada ciddi tehlikeye maruz kalındığında vücudunuz iki tepkiden birini verir. Ya tehlikeye karşı savaşmaya hazırdır yada tehlikeden uzak durmaya onu engellemeye çalışır. Buna savaş yada kaç tepkisi denir. Örneğin ormanda yürürken karşınıza aniden kocaman bir boz ayı çıkarsa vücudunuzun doğal tepkileri olası bir savaşma ya da kaçmaktır. Bu tepki çok normaldir ve çoğu zaman zarar görmemizi engeller.

Travma sonrası stres bozukluğu olan insanlar kaygı, stres ve tehlikenin olmadığı durumlarda bile korku duyarlar. Travma yaratabilecek bir savaş yada kaç durumunda kalmış çoğu kişi, bu durumdan bir şekilde etkilenir. Olaydan sonra normal hayata geri dönebilmek veya durumla baş edebilmek herkes için çok zordur. Bu durumda kalan insanların çoğu zamanla ve aldıkları yardımlarla problemlerinden kurtularak travma sonrası stres bozukluğunu atlatabilirler.

Ancak bu durumu atlatamayan insanlarda travma sonrası stres bozukluğu gelişir ve kötüleşir. Hatta bu kişiler olaydan aylar yada yıllar sonra bile aynı kaygıyı hissetmeye devam ederler. travma sonrası stres bozukluğu olan kişilerde bir çok belirtiler görülür. Bunlardan biri istenmeyen hatıralardır. Olayla ilgili hatıralar ve düşünceler kişiye travmayı yeniden yaşatabilir. Bu durum kişinin günlük hayatını etkiler. Kendi düşünceleri, başkalarından duyduğu kelimeler ya da olayla ilişkilendirdiği objeler tarafından tetiklenebilir. Bu duruma maruz kalan insanların bir psikoloğa başvurmaları son derece önemlidir.