Travma Sonrası Stres Bozukluğu
(TSSB)

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Nedir? Belirtileri ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Travma sonrası stres bozukluğu kısaltılmış olarak TSSB olan hayatlarının yada güvenliklerinin tehlike altına girdiği bir olayı yaşamış, çok sevdiği bir yakının kaybetmiş yani bir travma geçirmiş kişilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Travma denilince ilk aklınıza gelen örnek bir savaşta görev almış olan askerin yaşadığı travma olabilir. Halbuki her insanın başına gelme ihtimali olan doğal afetler, trafik kazaları gibi travmatik olaylar travma sonrası stres bozukluğuna yol açabilir.

Bahsi geçen travmatik olay yada ciddi tehlikeye maruz kalındığında vücudunuz iki tepkiden birini verir. Ya tehlikeye karşı savaşmaya hazırdır yada tehlikeden uzak durmaya onu engellemeye çalışır. Buna savaş yada kaç tepkisi denir.

Örneğin ormanda yürürken karşınıza aniden kocaman bir boz ayı çıkarsa vücudunuzun doğal tepkileri olası bir savaşma ya da kaçmaktır. Bu tepki çok normaldir ve çoğu zaman zarar görmemizi engeller. Travma sonrası stres bozukluğu olan insanlar kaygı, stres ve tehlikenin olmadığı durumlarda bile korku duyarlar.

Travma yaratabilecek bir savaş yada kaç durumunda kalmış çoğu kişi, bu durumdan bir şekilde etkilenir. Olaydan sonra normal hayata geri dönebilmek veya durumla baş edebilmek herkes için çok zordur. Bu durumda kalan insanların çoğu zamanla ve aldıkları yardımlarla problemlerinden kurtularak travma sonrası stres bozukluğunu atlatabilirler.

Ancak bu durumu atlatamayan insanlarda travma sonrası stres bozukluğu gelişir ve kötüleşir. Hatta bu kişiler olaydan aylar yada yıllar sonra bile aynı kaygıyı hissetmeye devam ederler. travma sonrası stres bozukluğu olan kişilerde bir çok belirtiler görülür. Bunlardan biri istenmeyen hatıralardır. Olayla ilgili hatıralar ve düşünceler kişiye travmayı yeniden yaşatabilir.

Bu durum kişinin günlük hayatını etkiler. Kendi düşünceleri, başkalarından duyduğu kelimeler ya da olayla ilişkilendirdiği objeler tarafından tetiklenebilir. Bu duruma maruz kalan insanların bir psikoloğa başvurmaları son derece önemlidir.

Uzman Kadromuz

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı