Boşanma Kararı ve Aile

Boşanma Kararı Almadan Önce ve Sürecinde Psikolojik Danışmanlık

Büyük umutlarla ve mutluluklarla başlayan evlilikler bazen heyecanını yitirerek boşanmalarla sonlanabilmektedir. Özellikle boşanmanın verdiği üzüntü ve mutsuzluk çoğu zaman çiftleri depresyona sokabilmektedir.

Ayrılık aşamasının kolay atlatılması ile ilgili bir çok kişi uzmanlara gitmekte ve bu durumu en az zararla atlamaya çalışmaktadır. Boşanma kararı almadan önce çiftler mutlaka uzman kişiler tarafından değerlendirilmelidirler. Günümüzde yaşanan boşanmaların çok büyük bir kısmı aslında boşanmayı gerektirmeyecek sebepler dolayısıyla gerçekleşmektedir.

Bir çok yuva aslında çok önemli görünen ancak çözümü var olan sorunlar yüzünden dağılmaktadır. Boşanmayı düşünmeden önce bir aile danışmanı veya uzman bir evlilik terapistine gitmeli ve problemlerin çözümlerini aramalıdır.

Boşanmak bir nevi iki birey arasındaki duygusal ve kişisel birlikteliğin sona ermesi, bununla beraber oluşan sıkıntı ve problemler, bıkkınlık duygularının artması ve çiftlerin keyifli anlarından çok problemli anlarının oluşması sonucu boşanma kararı akıllara gelmektedir.

Bir çok aile bu nedenle psikolojik sorunları çözme konusunda destek almamakta ve hayatlarında ki büyük hatalardan birisini gerçekleştirerek boşanmaktadırlar. Boşanmak tabiki de gerçekten gerekiyorsa normal bir olaydır. Ancak boşanmanın gerektiği kanısı yalnızca çiftlerin kararına bırakılamayacak kadar önemli bir konudur.

Çünkü boşanacak çiftlerin çocukları ile ilgili yaşayacakları süreç kendi başlarına yönetebilecekleri bir olgu değildir. Çocuğun durumu ile ilgili pek çok sorun da beraberinde gelir. Üstelik yalnızca boşanma sürecinde değil boşandıktan sonra da ömür boyu sürecek bir çocuk paydasında ilişkileri devam edecektir.

Unutulmamalıdır ki çocuklar boşanma olaylarından çok etkilenmekte ve bununla beraber bir çok psikolojik problemde baş gösterebilmektedir. Özellikle çocukları bulunan aileler boşanma öncesinde boşanmanın çocuklarına en az etki etmesi için çaba göstermelidir ve bir uzmandan mutlaka yardım alınmalı ve bu dönemin en az psikolojik hasarla atlatılması sağlanmalıdır.

Bundan dolayı boşanma kararı tüm boyutları ile uzman bir kişi eşliğinde ortaklaşa verilmesi gereken bir karardır. Uzman tarafından çocuk ile ilgili tavsiyeler ve önlemler mutlaka yerine getirilmeli ve bir ömür boyu çocuk için birlikte hareket edilmelidir.

Psikon olarak boşanma kararı almak üzere olan bireylere yardımcı olmakta ve birçok problemin çözüme kavuşturulmasını sağlayarak boşanmaların önüne geçebilmekteyiz. Ayrıca boşanmanın gerekli olduğu durumlarda ise birey ve çocukların bu durumu en az psikolojik hasarla atlatmasına yardımcı olmaktayız.

Uzman Kadromuz

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı