Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismustan bahsetmeden önce cinsel ilişkinin ve vajinanın tanımını yapmak gerekir. Cinsel ilişki kadın ve erkek partnerlerin cinsel organlarının birleşmesi ve kişilerde bu durumun ereksiyona sebep olması sürecidir. Vajina ise kadınlarda bulunan cinsel birleşmenin gerçekleştiği kaslarla çevrili kanaldır. Vajinismus adının da çağrıştıracağı üzere vajinada gerçekleşen ve cinsel birleşmeyi engelleyen bir cinsel sağlık problemidir.

Bir diğer tanımda “erteleme-kaçınma hastalığı” olarak ifade edilen vajinismusta kadın partner cinsel ilişkinin gerçekleşeceği sırada kendini istemsiz olarak kasar, kapanır ve partnerinden uzaklaşmak ister. İstem dışı vücut kasılmalarının yanı sıra vajinın 1/3’lük kısmında bulunan pelvik kasların kasılması da penisin bu kanala girmesini engeller. Vajinismus devam ederken bir şekilde gerçekleşen cinsel birleşmedeyse kadın partner yüksek bir acı ve ıstırap duyar.

Vajinismus rahatsızlığının oluşumu yüksek oranda psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Bu nedenler kişinin zihninde yer ederek beynin kişi cinsel bir birleşme yaşayacağı sırada savunma mekanizması olarak vücudu kasmasına sebep olur. 

Psikolojik nedenler çocukluk çağı travmaları, yanlış verilen cinsel eğitim, cinsellikle ilgili abartılı hikayelerin ergenlik döneminde ya da ilişki öncesinde bireye anlatılması gibi nedenler olabilmektedir. Diğer yandan az da olsa görülen fizyolojik temelli vakalarda; vajinal gelişimdeki sorunlara bağlı olarak kör vajina, kısa vajina gibi hastalıklar karşımıza çıkmaktadır. Vajinal kist ve tümörler de sonradan oluşmaya bağlı fizyolojik vajinismus sebepleri arasındadır.

Vajinismus aile hayatını doğrudan etkileyen psikolojik ve cinsel anlamda ciddi bir sorun olmasının yanı sıra psikoterapi yöntemleriyle tedaviye olumlu anlamda dönüş yapan bir hastalıktır. Kendinizde vajinismus olabileceğine dair şüphe duyuyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir psikoloğa danışmalısınız. Ne kadar erken davranırsanız daha iyi bir cinsel deneyime o kadar çabuk ulaşırsınız.