Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav Kaygısı Nedir?

Hayat başarıyla bitirmemiz gereken maratonlar, geçmemiz gereken sınavlarla doludur. Hatta çoğu insan hayatın kendisinin bir sınav olduğunu düşünür. Bu sınav ve maratonlar ideallerimize, hayallerimize ve isteklerimize ulaşmamızda bizler için basamak olmuştur. Mesela yeni bir akademik hayat ve uzmanlaşmak istediğimiz meslek dalında eğitim almamız ve o meslek dalının bir mensubu olmamız için son adım üniversite sınavıdır. Liseye geçiş sınavı üniversiteye gidebilmek için yeterliliğimizi ve liyakatimizi arttıracak bir kuruma gitmek için atlamamız gereken bir basamaktır. 

İş hayatına atılırken, kariyerinizde ilerleme kaydetmek için harekete geçtiğinizde, sürücü belgesi alacağınızda sizin gelmek istediğiniz konum için yeterli donanıma sahip olup olmadığınızı ölçen birer jüridir aslında sınavlar. Hayallerimizin önündeki yegane kapı olduğu için de sınavlarımız öncesi çalışır, hazırlanır ve o kapıyı sorunsuz bir şekilde açmak isteriz. Bu yüzden de sınavlara yüklediğimiz anlamlar da bizim için önemli olgular haline gelmelerini ve onları önemsememizi sağlar. Sınav kaygısı dediğimiz bir tür psikolojik rahatsızlık da bu anlamları yönetemememiz ve bu durumla başa çıkamamamız sonucunda ortaya çıkar.

Tabi eğer bir sınava çalışmış ve onu geçmek istiyorsak sınava önem veriyoruz ve ona bir anlam yüklemişiz demektir. Bu durumu ne kadar yönetebiliyor olsak da illa ki kaygı duygusuyla karşı karşıya kalırız. Sınav kaygısı dediğimiz psikolojik rahatsızlıksa tam olarak bunu ifade etmez. Kaygı esasında bizi diri ve dinamik tutan, ayakta durmamızı sağlayan ve bizi harekete geçiren bir duygudur. Bu yönden kaygının varlığı başarı olgusunu yaşayabilmemiz ve hayatta kalmamız açısından hayati önem taşır. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kaygının da fazlası zarardır. Sınavla ilgili durumlarda bize zarar veren yüksek kaygılanmalara da sınav kaygısı adı verilir. Bir psikologdan danışmanlık alınarak üstesinden gelinebilir. Fazla kaygı kişide dikkat eksikliği, hafıza zayıflığı zihinsel sorunlara neden olurken kalp çarpıntısı, mide bulantısı, terleme ve titreme gibi fizyolojik sorunlara da neden olur. Bu sebeple de kazanmak için kaygılandığınız sınavı kaybetmiş olursunuz. Yerinde ve tutarlı kaygı sınavın kazanılmasında en büyük yardımcı olurken sınav kaygısı olarak literatürdeki yerini alan yüksek kaygıysa sınav kazanılmasında karşımızdaki en büyük engeldir.