Uyku Bozukluğu İnsomnia Nedenleri ve Tedavisi

Uyku Bozukluğu İnsomnia Nedenleri ve Tedavisi

İnsomnia, popüler kültürde sık sık rastladığımız psikolojik kavramlardan biridir. Bu durum, kavramın gerçek anlamıyla kullanılması konusunda da bazı sıkıntılara neden olabilmektedir. Bir günlük uyku problemi yaşayan kişiler “acaba insomnia mı oldum?” sorusunu sorabilmektedir.

Peki hepimizin aşina olduğu insomnia nedir? İnsomnia en kısa tanımıyla dünya çapında milyonlarca kişiyi etkileyen bir uyku bozukluğudur. İnsomnia yaşayan kişiler, uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk yaşarlar. Bu durum, kişinin, gün içerisinde uykusuzluk yaşamasına, kendini genel olarak iyi hissetmemesine neden olur. Uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığımız için vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğu için karşılanmaması, yıkıcı sonuçlara neden olabilir.

 

İnsomnia Neden Olur?

İnsomnianın nedenleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak öne çıkar. Bazen kronik insomnianın sebepleri arasında tıbbi sorunlar da yatabilmektedir. İnsomnianın nedenleri 5 ayrı başlıkta sıralanabilir.

 

Sirkadiyen Ritmin Bozulması: Sirkadiyen ritim nedir sorusunun en kısa yanıtı vücut saati olabilir. Jet lag, iş vardiya saatlerinin değişmesi, yüksek rakım, çevresel gürültü, aşırı sıcak ya da soğuk gibi etkenler sonucu, vücut saati değişirse insomnia yaşanabilir.

 

Psikolojik Nedenler: Bipolar bozukluk, depresyon, kaygı bozuklukları gibi bozukluklar nedeniyle kişinin uyku alışkanlıkları değişebilir.

 

Tıbbi Nedenler: Kişinin çözülmeyen fiziksel sıkıntıları, uyku bozukluklarına neden olabilir. Kronik ağrı, kronik yorgunluk, kalp rahatsızlıkları, reflü, astım, uyku apnesi, beyin lezyonları, tümörler, insomnianın tıbbi nedenleri arasında yer alabilir.

 

Hormonlar: Özellikle regl döneminde ortaya çıkan hormonal değişimler ve östrojen hormonu insomniaya neden olabilir.

 

Diğer Nedenler: Genetik faktörler, aşırı çalışan zihin, hamilelik, eşin horlaması ve parazitler de insomnia sebebi olarak karşımıza çıkabilir.

 

İnsomnia Belirtileri

Kişinin insomnia olması, farklı bir rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi, insomnia olduğunuzu gösteren belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

- Geceleri uyumakta zorlanmak,

- Gece uykudan uyanmak,

- İstenen saatten önce uyanmak,

- Gece uykusundan sonra yorgun hissetmek,

- Gün içinde bitkin ve uykulu hissetmek,

- Depresif, kaygılı hissetmek,

- Odaklanma problemleri yaşamak,

- Gergin baş ağrıları yaşamak,

- Uykuyu düşününce kaygılanmak,

- Sosyalleşmekte, düzen sağlamakta, hataları önlemekte zorlanmak.

 

İnsomnia Türleri

Belirtilerin gözlendiği süreye göre, insomnia farklı türler olarak karşımıza çıkar. Bunlar;

  1. Geçici İnsomnia: En fazla 3 gün süren uyku bozuklukları
  2. Akut İnsomnia: Kısa dönem olarak da adlandırılan bu türde, belirtiler birkaç hafta gözlenir.
  3. Kronik İnsomnia: Bu türde insomnia belirtileri aylar ve hatta bazen yıllar boyunca gözlemlenir.

 

İnsomnia Tedavisi

İnsomnia nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı için ilk önce, bu uyku bozukluğunun altında yatan neden araştırılır. Altta yatan ana neden bulunup, tedavi edilirse, insomnia da kendiliğinden geçer. İnsomnia tedavi edilir mi sorusunun cevabı kısaca evettir. Uzman kişi, insomnia ilaç tedavisi ya da terapi seçeneklerini, ana nedene göre değerlendirir. Gerekirse her ikisinin birden yapılmasına karar verir. Davranışçı bilişsel terapi tercih edilebilir. Ayrıca, insomnia ilaçları olarak uyku hapları, antidepresanlar, antihistamikler gibi ana nedene uygun ilaçlar seçilebilir.

 

İnsomnia probleminiz varsa ilk önce, fiziksel muayenenizi olmak üzere doktorunuza başvurun. Doktorunuz, uykusuzluğunuzun herhangi bir fiziksel nedeni varsa bunu tespit edecektir. Ardından bu tıbbi rahatsızlığı ortadan kaldıracak tedaviyi uygulayacaktır. Eğer, insomnia probleminizin altında tıbbi bir neden yoksa, sizi bir uzmana yönlendirecek, uzman da insomnianın altında yatan ana psikolojik nedeni tespit ederek buna uygun bir tedavi süreci belirleyecektir.

Eğer Konya insomnia tedavisi arayışında iseniz lütfen Psikon Terapi ile iletişime geçin. Bu problemi çözmeniz için profesyonel ekibimiz size yardımcı olacak ve tüm hayatınızı, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı etkileyen insomnia probleminize özel bir tedavi süreci planlayacaklardır.