Stres Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Şey

Stres hayatımızın her anında… İş yerinde, sokakta, çarşıda ve hatta evimizin içinde… Hayatımızı bunca dolduran stres hem sağlığımızı hem de psikolojimizi oldukça negatif etkiliyor. Ondan kaçmak mümkün gibi görünmese de onunla savaşmak ve azaltmak bizim elimizde. Bunu da stresi daha iyi tanıyarak yapabiliriz. Stresi daha iyi tanımak için mutlaka bilinmesini gereken detayları sizin için derledik.

1. Yanlış Davranışlar Stresi Artırır
Herkes stres yaşasa da yanlış davranışlara sahip kişilerde stresin arttığı gözleniyor. Örneğin, kötümser, mükemmeliyetçi ya da hırslı ve rekabetçi kişiler, davranışları ve tutumları nedeniyle daha yüksek stres yaşıyor.

2. Bazı Stres Türleri Faydalıdır
Stres her ne kadar negatif bir kelime olarak bilinse de aslında kişinin hayatta kalmasını sağlayan bir duygu durumudur. Örneğin, kişinin bir lunaparktaki aletlere bindiğinde ya da aşık olduğunda yaşadığı Eustress adı verilen stres türü, kişiye yaşadığını hissettirir ve mutluluk verir.

3. Stresin Etkilerinden Hızla Kurtulmak Mümkündür
Stres yaşadığımızda fiziksel tepkiler de veririz. Ama uzun süre bu tepkileri vermek sağlığımıza her anlamda zarar verir. Gevşeme teknikleri ve nefes egzersizleri ile stresin yaşattığı tepkilerden ve etkilerden hızla arınmak mümkündür.

4. Küçük Ölçüdeki Stresler Sağlığınızı Etkiler
Kısa süreli ve küçük gördüğünüz stresler de en az uzun süreli stresli dönemler kadar sağlığınızı etkileyebilir. Bağışıklık sisteminizi etkileyerek hasta olmanıza neden olabilir.

5. Düşünce Şekliniz Yüzünden Hasta Olabilirsiniz
Bazen düşünce şeklimiz ve sürekli olumsuz düşünme biçimimiz psikosomatik hastalık adı verilen hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıklar psikoloji kaynaklı olsa da fiziksel rahatsızlıklara yol açar.

6. Stresi Azaltmanın Yolları Sizin Elinizdedir
Stressiz yaşamak imkansız olsa da bu stresi azaltmak ve o şekilde yaşamak elinizdedir. Doğru beslenme, egzersiz ve konuşabileceğiniz birkaç yakın arkadaşa sahip olmak stresinizi azaltmanız için yeterlidir.

7. Stres Sizi Yaşlandırır
Stres sağlık üzerinde birçok negatif etkiye sahiptir. Ayrıca aşırı stres altında kalmak kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine de neden olabilir.

8. Herkes Stresi Aynı Şekilde Yaşamaz
Bazı olaylar bazı kişiler üzerinde tolere edilmez stres yaratsa da bazı kişiler de aynı olayı daha az stresli bulabilir. Bu durum kişilik özellikleri ve çevresel etkiler nedeniyle ortaya çıkar.

9. Stresle Baş Etme Yönteminiz Sağlıksız Olabilir
Bazı kişiler stresle baş etmek için sigara içebilir, içki tüketebilir, alışveriş yapabilir. Ancak tüm bu yöntemler tıpkı stres gibi kişinin hayatında ağır hasarlara neden olabilir. Bu yöntemler yerine beslenme ve egzersiz gibi stresle savaşan alışkanlıkları kazanmak önem taşır.

10. Stresi Düşünceyle Yenebilirsiniz
Stresinizi yenmek için düşünce gücünüze güvenin. Olumlama tekniği gibi tekniklerle kendinizi daha iyi hissedebilir ve stresinizi gözle görülür şekilde azaltabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı