Sizin İçin En Uygun Stres Yönetim Tekniği Hangisi?

Stres birçok farklı türü olan bir problemdir. Bu nedenle her stres yönetimi tekniği her tür stres için geçerli değildir. Örneğin çok ani gelişen bir stres faktörüyle başa çıkmak için uzun süre gerektiren teknikler işe yaramayacaktır. Bu nedenle önce stres türünü tanımak ve buna göre bir stres yönetim tekniği seçmek önemlidir. Biz de bu gerçekten yola çıkarak, sizler için stres türleri ve uygun stres yönetim teknikleri konusunda bir derleme hazırladık.

 

Kısa Süreli Stres

Eğer ani gelişen bir durum karşısında kısa süreli bir stres yaşıyorsanız uzun vadede etki gösteren derin teknikler yerine hızlı stres yönetimi tekniklerine başvurabilirsiniz. Çocuğunuzun öfke krizi geçirmesi, iş yerinde son anda verilen bir sorumluluk kısa süreli strese örnektir.

– Nefes Egzersizleri: Bu teknik, stresli durumun tam ortasında birkaç dakika ayırarak yapılabilir. Bu nedenle kısa süreli stres karşısında oldukça hızlı cevap verecektir. Nefes egzersizleri için bu konuda uzman kişilerin hazırladığı video ve derslerden faydalanabilirsiniz.

– Gevşeme Egzersizleri: Bu egzersizleri de 5 dakika gibi kısa bir sürede, masanızda ya da aracınızda otururken yapabilirsiniz. Yine bu konudaki uzmanların internette ücretsiz ulaşabileceğiniz videoları ile bilgilenmeniz mümkündür.

– Yürüyüş: Sadece 10 dakikalık bir yürüyüş, stres seviyenizde gözle görülür bir düşüşe neden olacaktır. Stresli bir durumla baş başa kaldığınızda hava almak istediğinizi söyleyin ve 10 dakikalık kısa bir yürüyüşe çıkın.

 

Hayat Tarzının Getirdiği Stres

Hayat stilimiz stresimiz üzerindeki en önemli etkendir. İş hayatımızdaki sorumluluklar, evdeki ve çocuklar hakkındaki problemler, özel hayatımızın karşılaştığı sıkıntılar uzun vadeli stres faktörleri haline gelebilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey, harekete geçmek ve stres faktörlerini azaltmak olsa da değiştiremeyeceğimiz şeyler karşısında stres yönetimi teknikleri konusunda bilgilenebiliriz.

– Hayatınızı Sadeleştirin: Stres faktörü olan şeyler iş veya evde yüklendiğiniz sorumluluklarsa, bu sorumlulukları azaltarak ve yapılacaklar listenizi sadeleştirerek işe başlayabilirsiniz.

– Yeni Bir Alışkanlık Edinin: İşleri daha iyi bir şekilde organize etmek, stres seviyenizi azaltacaktır. Düzen ve organizasyon konusunda yeni alışkanlıklar edinmeye gayret edin.

– Olumsuz İnsanlardan Kurtulun: Hayatınızda size kendinizi kötü hissettiren, enerjinizi tüketen kişileri belirleyin ve bu kişileri hayatınızdan çıkararak büyük bir stres faktörüne veda edin.

– Kendinize Zaman Ayırın: Gün içerisinde kendinizle 5 dakika bile baş başa kalamıyor, mutlu olduğunuz bir şeyi yapamıyorsanız, stres seviyeniz oldukça anlaşılır bir hale gelir. Kendinize mutlaka bir yarım saat ayırmayı alışkanlık haline getirin.

 

Duygusal Stres

Özellikle ikili ilişkilerde yaşadığımız sorunlar bizi duygusal olarak tüketir ve farkına varmasak da ciddi bir strese maruz bırakır. Bu gibi durumlarda diğer stres türlerinden farklı stres yönetim teknikleri kullanmak gerekir.

– Günlük Tutun: Duygularınızı tanımak ve ifade etmek için en uygun yollardan biri günlük tutmaktır. Duygularınızı özgürce ifade etmek stres seviyenizi düşürecek ve duygusal stres karşısında savunmasız hissetmenize engel olacaktır.

– Meditasyon/Dua Edin: Meditasyon yapmak ya da dua etmek sizin zihinsel anlamda güçlenmenizi sağlar. Aradığınız huzuru bulmak için iç dünyanıza dönerek, dikkatinizi dağıtan şeylerden uzaklaşmak size iyi gelecektir.

– Egzersiz Yapın: Egzersiz yapmak, kendi fiziksel sağlığınıza odaklanmak, sizi stres faktörlerinden uzaklaştırır ve sürekli aynı şeyleri düşünmenize engel olur.

– Bir Arkadaşla Konuşun: Tıpkı günlük tutmak gibi sizi yargılamayacak, dinleyecek ve destekleyecek bir arkadaşınızla konuşmak duygularınızı keşfetmek ve ifade etmek konularında size yardımcı olacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı