Pozitif Düşüncenin Muhteşem 5 Faydası

Pozitif Düşüncenin Muhteşem 5 Faydası

“Pozitif düşün” cümlesi günümüzde öyle çok kullanılmaktadır ki artık klişeleşmiş bu cümlenin etkisi azalmıştır. Oysaki pozitif düşünmek gerçekten kişiye sayısız fayda sağlar. Bu faydaların en önemlilerini sizin için derledik.

 

Daha Uzun Bir Ömür

Pozitif düşünceye sahip ve iyimser kişiler üstünde yapılan araştırmalarda iyimserlik ile uzun ömürlü ve sağlıklı yaşam arasındaki bağlantıya dikkat çekilmiştir. Pozitif düşünceli kişilerin kalp rahatsızlıkları ve tansiyon problemlerini daha az deneyimledikleri görülmüş, ortalama 8 – 10 sene daha fazla yaşadıkları gözlemlenmiştir.

 

Mutlu Bir Aşk Hayatı

İyimser ve pozitif düşünceli kişilerin aşk hayatları üstüne yapılan bir araştırmaya göre, daha uzun ve mutlu ilişkiler yaşadıkları ortaya konmuştur. Çiftlerden birinin bile pozitif düşünceli biri olması ilişkinin ömrünü uzatmaktadır. Çünkü iyimser kişiler, eşleri için iyi birer destekçi ve problem çözücüdür.

 

Daha Büyük Başarı Oranı

İyimser kişiler üstünde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuçlardan biri de bu kişilerin daha başarılı olmalarıdır. Pozitif düşünceli kişiler kendilerinden daha emindirler ve bu nedenle işlere daha fazla inanarak ve azimle devam ederler. Hedeflerine ulaşırken motivasyonlarını karamsar kişilere göre daha az kaybederler ve bu da onların başarı oranını olumlu bir şekilde etkiler.

 

Daha Az Hastalanırlar

Pozitif düşünce kişilerin daha az hastalanmalarına neden olur. Bunun ana nedenlerinden biri pozitif düşünceli kişilerin kendilerine daha iyi bakması ve stres seviyelerinin olumsuz kişilere göre daha düşük olmasıdır. Pozitif kişiler rahatsızlık yaşadıklarında yaşadıkları semptomları daha kolay yönetirler.

 

Daha Kolay Ayağa Kalkarlar

Pozitif düşünceye sahip kişiler, başarısızlıkla karşılaştıklarında, bakış açıları sayesinde çok daha kolay ayağa kalkarak harekete geçerler. Sporcular üzerinde yapılan bir araştırma; iyimser sporcuların hayal kırıklığını alt ederek daha kolay yarışa dönebildiklerini göstermiştir.