Enerjinizi Yükseltmenin Doğal Yolları

Günlük hayatımızın meşguliyetleri öylesine çok ki kendimizi birden enerjisi bitmiş ve tükenmiş olarak hissediyoruz. Bu konuda bize destek olacak ilaçlar ve takviyeler olsa da yapılacak en iyi tercih doğal yollarla enerjimizi yükseltebilmektir. Bu nedenle enerjinizi yükseltmenin doğal yolları ile ilgili önerileri sizin için derledik.

 

Daha Çok Uyuyun

Uyku, vücudumuzun ve zihnimizin dinlenmesinde en önemli adımlardan biridir. Ancak birçoğumuz yetişemeyen işler, işte ve evde bizi bekleyen sorumluluklar nedeniyle yeterince uyumuyor ya da uyumaya vakit bulamıyoruz. Günde yaklaşık 7 saat uyku enerjimizi kazanmak ve dinlenmek için yeterli olsa da bunun çok daha azı ile yetiniyoruz. Bu durumla baş etmek için her gün yatağa bir saat erken girmek ve uykudan önce TV ve bilgisayardan uzaklaşmak iyi bir çözüm olabilir.

 

Stresinizle Savaşın

Stres yaşamak enerjimizi çalan en büyük şeylerden biridir. Stres hem zihinsel hem de bedensel enerjimizi tüketir ve bizi tükenmiş hissettirir. Stres ile baş etmenin en kolay yolu daha aktif bir hayatı seçmektir. Yürüyüş yapmak, egzersize başlamak sizi stresten uzaklaştıracak ve mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olacaktır.

 

Sigara ve Alkolden Uzaklaşın

Sigar ve alkol, maalesef birçok kişinin stresi yenmek ya da kendini rahatlatmak için başvurduğu yöntemlerdir. Oysaki sigara ve alkol, enerjimizi tüketerek daha kötü hissetmemize neden olur. Fiziksel sağlığımızı tehdit eden bu alışkanlıklardan uzaklaşmak enerji seviyemizin artmasını sağlayacaktır.

 

Sağlıklı Beslenin

Kötü karbonhidratların yer aldığı beslenme şekilleri enerjimiz üzerinde negatif bir etkiye sahiptir. Yağlı, ağır yiyecekler kısa süreli mutluluk ve tatmin duyguları verse de uzun vadede enerjimiz düşecektir. Aynı şekilde eklenti şeker de enerjimizi tüketir. Aniden kana karışan şeker birden şeker seviyesini yükseltir ve hızla düşer. Bu da ani enerji düşüşleri yaşamamıza neden olur. Bunların yerine paketsiz gıdalar, meyveler ve sebzelerden oluşan bir beslenme biçimini benimsemek enerji seviyemizi yükseltecektir.

 

Bol Su İçin

Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Enerjimiz söz konusu olduğunda da su içmenin yeri büyük önem taşır. Gün boyunca kaybettiğimiz sıvı miktarını yerine koymadığımızda vücudumuz yorulur ve aynı zamanda endişe düzeyimiz de artar. Bu nedenle sıvı alımına dikkat etmek şarttır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı