Psikolojik Danışman kimdir? Nasıl Psikolojik Danışman Olunur?

Psikolojik Danışman kimdir? Nasıl Psikolojik Danışman Olunur?

Psikolojik danışmanlık son zamanların rağbet gören mesleklerinden biridir. Tabi ki bu durum, psikolojik danışman kimdir? Nasıl psikolojik danışman olunur? Kime psikolojik danışman denir? sorularını da beraberinde getirir. Psikolojik danışmanlık nedir sorusunun cevabı kısaca alanında uzman bir psikolojik danışmanın, kendisine danışan bireylerin var olan potansiyellerini anlamaları, amaçlarını belirlemeleri, hali hazırda yaşadıkları sorunlarını fark etmeleri, bunları çözmek için adım atmaları ve bu sorunlarla baş etme becerilerini geliştirmeleri için verdikleri hizmet diyerek cevaplanabilir.

Oldukça evrensel değerleri ve anlayışları bir arada özetleyen bu cevabı, nasıl psikolojik danışman olunur sorusu izlemektedir. Ülkemizde kişinin psikolojik danışman unvanı almak için üniversitelerin, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinde 4 yıl boyunca eğitim alması ve lisans diploması ile mezun olması şarttır. Ancak bu psikolojik danışmanlık eğitimleri üniversite ile bitmez. Tıpkı birçok meslek dalında olduğu gibi eğitim ömür boyu sürecektir. Çünkü psikolojik danışmanlık eğitimi güncel olarak değişmekte, her sene yepyeni bilgiler eklenmektedir. Bu nedenle psikolojik danışmanlık yapan kişiler, eğitimlere, sertifika programlarına, kongre ve workshoplara katılarak kendilerini geliştirirler.

Psikolojik danışman hangi konularda uzmandır sorusunun birden çok cevabı vardır. Psikolojik danışmanlığın faydaları arasında danışan bireyin, hayatını daha etkin yaşaması, amaçlarını daha net görebilmesi, kendini ve potansiyelini daha ayrıntılı bir şekilde analiz ederek kabul etmesi, karar alma süreçlerinde iyileşmesi gibi birçok olumlu nokta öne çıkarılabilir. Bunun yanında bireyler farkındalıkları arttıkça hayatlarının iplerini daha çok ellerine alır ve kontrol sahibi olmaları da psikolojik danışman görevleri arasında sayılabilir.

Psikolojik danışman amaçları arasında danışanın yaşadığı birçok sorunla baş etme becerileri kazanmasını sağlamak da bulunur. Psikolojik danışmanlık çalışma alanları birden çok başlık altında ele alınabilir. Aşırı ve yönetilemeyen stres, aile içi problemler, mesleki sorunlar, iş yerinde yaşanan mobbing, sosyal kaygılar, özgüven problemleri, boşanma süreçleri, yas ve ölüm süreçleri, travmatik yaşam deneyimleri sonrası yaşanan sorunlar gibi birçok farklı alanda yaşanan sorunlar ile karşılaşan bireyler, psikolojik danışmanlık hizmeti ile bu sorunlarla baş etme ve yaşadıkları stresi yönetme konusunda kendilerini geliştirebilirler.

Peki psikolojik danışman nerelerde çalışabilir? Psikolojik danışman denince akla sadece özel merkezlerde çalışan danışmanlar gelse de birçok kurum, psikolojik danışman ile çalışmaktadır. Bu noktada psikolojik danışman nerede çalışır sorusu, devlet kurumları, eğitim kurumları, özel sektör, endüstri ve hastaneler olarak cevaplanabilir. Birçok kurum ve kuruluş da psikolojik danışman alımları yapabilmektedir. Ayrıca devlet zaman zaman kadro sağlayarak psikolojik danışman atamaları yapabilmektedir.

Peki bir psikolojik danışman kaç lira maaş alır? Öncelikle psikolojik danışman maaşları ile ilgili standart bir rakam telaffuz edilemez. Çünkü diğer meslek dallarında olduğu gibi bu alanda da tecrübe ile maaş artışı aynı orandadır. Tecrübeli, belli bir alanda uzmanlaşmış ve başarı oranı yüksek psikolojik danışmanların maaşları elbette diğer meslektaşlarına göre yüksek olacaktır. Yine çalıştığı sektör ve üstlendiği görevler, psikolojik danışmanın becerileri de aldığı maaşı etkileyecektir.

Psikolojik danışmanlık merkezi vasıtasıyla özel psikolojik danışman hizmeti almak isteyenler elbette psikolojik danışmanlık fiyatları konusunu merak ederler. Bu durumda en iyi yol, gidilmek istenen merkez ile iletişime geçmektir. Çünkü her merkezde danışan ücretleri farklılık göstermekte, ödenecek ücreti hem danışan hem de merkeze ait bazı özellikler değiştirebilmektedir. Bu nedenle psikolojik danışmanlık seans ücreti için en sağlıklı yol birebir bilgi almaktır.

Konya psikolojik danışmanlık tavsiye ve önerisi için bizi 7 / 24 arayabilir ve uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.