Psikolojide Maksimum Sonuç Almanın Yolları

Psikoloji bilimi, kısaca ruh bilimi olarak tanımlanabilir. Psikoloji nedir sorusu ise kişinin ya da toplumun sahip olduğu, onu ya da onları yönlendiren, duygular, düşünceler ve davranışların tamamı olarak cevaplanabilir. Bugün psikoloji maksimum fayda sağlayan bir alan olarak hemen hepimizin hayatında yer almaktadır. Çünkü bireysel davranışlarımızdan, toplumsal seçimler ve yönelimlerimize dek hepsinde psikolojik çözümlemeler ve psikoloji biliminin öngördüğü noktalar gözlenmektedir. Peki Maksimum psikoloji getirilerinden faydalanabilir miyiz? Psikoloji bilimi ve bu bilimin doğru ve akademik kullanımı ile birçok duygusal sorunların ve psikolojik rahatsızlığın çözülmesi konusunda daha sağlıklı adımlar atmamız mümkün olmuştur. Bu durum da hem bireysel hem de toplumsal anlamda psikoloji bilimine daha yakın olmamızı sağlamıştır.

Günümüzde insanlar psikologlar faydalı mı sorusunu sormakla beraber, psikologdan fayda görenler de yorum ve deneyimlerini paylaşarak, yaşadıkları değişimleri bu konuda merakı olanlara iletmektedirler. Birçok kişi psikolojik bir rahatsızlığa sahip olmasalar da yaşadıkları ve içinden çıkamadıkları, çabalamalarına rağmen çözemedikleri duygusal sorunları nedeniyle psikoloğa gitmeyi tercih etmektedirler. Neyse ki günümüzde psikoloğa ve terapiye gitmeye karşı duyulan önyargı büyük ölçüde kırılmış, insanlar psikoloğa gitmeyi sağlıklı bir davranış olarak kabul etmeye başlamıştır. Şüphesiz fiziksel bir sıkıntımız olduğunda doktora gitmek gibi, psikolojik ve duygusal sorunlarda da psikolog ve psikiyatriye gitmek, terapi almak önemlidir.

Bazen terapi almanın faydaları konusunda görüş ayrılıkları da olabilmektedir. Bazı kişiler terapi görmenin faydaları olduğunu söylerken bazıları da psikolog iyi gelir mi sorusuna olumsuz cevaplar vermektedir. Peki bunun nedeni ne olabilir? Neden bazı kişilere psikoloji maksimum sonuç sağlarken bazılarına bu sonucu sağlamaz? Psikolojide maksimum sonuç almak için neler yapmak gerekir?

Öncelikle terapinin fayda sağlamasının yollarından ilki terapiye ihtiyacınız olduğunu kabul etmektir. Tabi ki herkesin aklında psikologların faydası var mı sorusu olabilir. Bu oldukça makul ve kabul edilebilir bir sorudur. Bu soruyu düşünüyor olmak terapiye ihtiyacınız olduğunu kabul etmemek anlamına gelmez. Kafanızda soru işaretleri olsa da iyileşmeyi ya da sahip olduğunuz sorunu çözmeyi kabul etmelisiniz. Bunun ardından maksimum psikoloji sonucu almak için terapistinizle uyuştuğunuzdan emin olmalısınız. Bazen bazı danışanlar ile terapistler uyuşamayabilir. Bu durum da terapi faydaları göz önüne alındığında negatif etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle terapistinizle ortak noktada buluşabilmenizin alacağınız terapiden ve psikolojiden maksimum sonuç almanıza fayda sağlayacağını unutmayın.

Evet, terapi almanız gerektiğini düşündünüz ve kendinize uygun, uyumlu bir şekilde yol alacağınız doğru terapist nasıl seçilir sorusuna cevap bulduğunuz bir terapist seçtiniz. Şimdi sırada yaşadığınız sorunu tanımlamak var. Terapistiniz ilk seanslarda genellikle sizi tanımaya çalışacak, yaşadığınız sorunun kökenine inerek doğru bir şekilde tanımlayacaktır. Çünkü problemi doğru bir şekilde tanımlamak ve kaynağını tespit etmek en önemli noktalardan biridir. Bu noktada terapistinizle uyum içinde çalışmak sizin yapabileceğiniz şeylerin başında gelir. Bilişsel davranışçı terapi fayda görenler ele alındığında, danışanın istek ve uyumunun önemi de anlaşılmaktadır. Ayrıca problemlerin birden bire ortadan kalkamayacağını bilmek, bazen problemi değil bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğini, düşünüş kalıplarınızı kırmanızın size psikolojide maksimum fayda sağlayacağını unutmamak da önemlidir. Bu davranışların bütünü ile birlikte gerçekten profesyonel ve yetkin bir psikoloğun varlığı sizin problemlerinizi iyileştirmeniz konusunda oldukça etkili olacaktır. Ayrıca psikolog faydalı mı sorusu da bu şekilde olumlu bir cevap bulacaktır.

Konya’da terapi ve Konya psikoloji maksimum sonuç almak içi Psikon Terapi’yi arayabilir, alanında uzman terapistlerimizle görüşerek, duygusal sorunlarınız ve psikolojik rahatsızlıklarınız için olumlu bir adım atabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı