Psikolog Fiyatları Ne Kadar?

Daha önce psikoloğa gittiniz mi? Cevabınız evet ise kuşkusuz siz de psikoloğa gidenlerin yorumları ve tavsiyelerinde görüleceği gibi aklınızda birden çok soruyla yola çıkmış olmalısınız. Eğer cevabınız hayır ise bu yazı tam size göre. Psikoloğa gitmeye karar veren kişilerin sorduğu ilk soru doğru psikolog nasıl bulunur olacaktır. Doğru psikoloğu seçmek için öncelikle yaşadığınız şehirde bilinen ve güven duyulan psikologları araştırmalı, örneğin Konya için Konya tavsiye psikolog aramaları yapmalı ve psikolog önerileri üstüne düşünmelisiniz. Seçtiğiniz psikolog sizin sorununuz üstünde tecrübe sahibi mi, örneğin aile terapisi almak istiyorsanız seçtiğiniz psikolog bu alanda çalışmış mı, başarı oranı ne? Bu soruların cevaplarını arayın.

Psikoloğa gitmeden önce aklınıza takılan bir diğer soru da psikoloğa gitmek gerçekten işe yarar mı olacaktır. Psikoterapide istenen faydaya her zaman ulaşılamayabilir ancak başarıya ulaşmak her zaman mümkündür. Farklı metotlar ve yaklaşımlar denenerek psikolojik sorunlardan kurtulmanın yolları ile tanışmak olasıdır. Eğer psikoloğa gitmeden önce psikolog ilk seansta ne sorar düşüncesini aklınızda taşıyorsanız, psikologların öncelikle sizi tanımak için sorular soracağını bilmelisiniz. Psikoloğunuz sizi tanımak için sorular soracak, sizi yargılamadan dinleyecek ve bu noktadan sonra yaşadığınız problemi anlamak için harekete geçecektir. Psikologlar sizin onayınız olmadan hiçbir tedavi ve terapi türünü size kabul ettirmeye çalışmaz. Sizinle ortak bir şekilde ve uyumla çalışırlar ve size yapmanız gerekeni söylemezler. Kararı kendiniz almanız ve bakış açınızı değiştirmeniz için rehberlik ederler.

Elbette psikoloğa gitmenin bütçeniz üstünde de bir etkisi olacaktır. Çünkü devlet bünyesinde çalışan psikologlarla özel psikolog fiyatları büyük farklılıklar taşımaktadır. Bu nedenle psikolog seans ücretleri de aklınıza takılan sorular arasında olacaktır. Elbette birçok hizmet dalında olduğu gibi psikolog tedavi ücretleri konusunda tek bir rakamdan bahsedilemez. Çünkü hangi şehirde bu hizmetin alınacağı önemlidir. Örneğin psikolog ücretleri Konya ve özel psikolog fiyatları İstanbul dediğimizde ortada oldukça büyük farklar görülebilir. Hatta aynı şehrin içinde, psikolog ofisinin bulunduğu bölgeye göre bile fiyat farklılıkları oluşur. İstanbul’dan söz ettiğimizi varsayarsak, psikolog fiyatları Nişantaşı ile psikolog danışma ücretleri Bakırköy farklılık gösterecektir. Yıllar içerisinde de tüm gider kalemlerinde olduğu gibi seans ücretleri konusunda değişimler bulunur. Psikolog fiyatları 2019 ile psikolog fiyatları 2020 arasında uçurumlar söz konusu olmasa da artışa rastlanması büyük bir ihtimaldir.

Peki psikolog fiyatları ne kadar? Açıkçası bu noktada yukarıda belirtilen nedenlerle tek bir fiyattan bahsetmek mümkün olmasa da ortalama psikolog fiyatları dile getirilebilir. Psikolog psikoterapist ücretleri ortalama olarak 200 – 300 TL’den başlayıp, 1500 TL’ye ve belki de daha yükseğe ulaşabilmektedir. 1500 TL çok yüksek bir rakam olmakla birlikte bazı bilinen ve yoğun psikoterapistler bu rakamlarla hizmet verebilmektedir. Kişinin ne kadar revaçta olduğu, vakalarda ne gibi bir başarı oranını yakaladığı, toplumda ne kadar tanındığı gibi birden çok faktör bir araya gelince, psikolog seans ücreti artabilmektedir. Yeni mezun ve görece daha az tecrübeye sahip psikolog danışmanlık ücretleri daha düşük olabilir. Ancak bu, bahsi geçen bu psikologların başarısız olacağı anlamına gelmez. Psikolog saat ücretleri hiçbir zaman psikologların mesleki başarısını tam olarak yansıtıyor denemez.

Konya psikolog fiyatları söz konusu olduğunda da birbirinden farklı rakamlar telaffuz edilebilir. Çünkü burada da büyük psikoloji merkezleri, özel hastanelere bağlı çalışanlar, kendi ofisine sahip psikologlar bulunmaktadır. Tıpkı İstanbul’da olduğu gibi psikolog ücretleri Konya ve çevresinde de psikoloğun tecrübesi, bilinirliği ve başarısı ile artabilmekte, farklı semtlerde farklı özel psikolog ücretleri dile getirilebilmektedir.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı