Evinizi Huzurlu Bir Yer Haline Getirmek İçin İpuçları

Evimiz bizim sığınağımızdır. Günlük hayatın yarattığı stres ve sıkıntıları evimizin sıcaklığında geride bırakır ve huzur buluruz. Ancak bazı evler aradığımız huzuru bulmamıza engel olabilir. Evlerimizin daha huzurlu bir yere gelmesi için derlediğimiz önerilere göz atarak siz de evinizi rahatlayabileceğiniz bir yere dönüştürebilirsiniz.

 

Evdeki Fazlalıklardan Kurtulun

Evimizde huzuru tam olarak hissetmemize engel olan en önemli şeylerden biri evdeki gereksiz fazlalıklardır. Sürekli bakım ve onarım isteyen eşyalar evdeki huzurumuzu kaçırır. Bu nedenle ilk iş gereksiz eşyaları tespit edip bu eşyaları bağışlamak ya da geri dönüşüme teslim etmektir. İkinci adımda ise ihtiyacınız olan ancak sürekli kullanılmadığı için göz tırmalayan eşyaları kutulara, dolaplara yerleştirmek ve göz önünden kaldırmaktır. Böylece daha sade, daha az kafa karıştıran bir eve sahip oluruz.

 

Aromaterapilerden Faydalanın

Koku hafızasının ne kadar güçlü olduğunu anımsarsak kokunun insan zihni üstündeki etkilerini daha da net anlayabiliriz. Bu nedenle evimizde aromaterapik kokulara yer vermek zihnimizin ve bedenimizin gevşemesine ve rahatlamamıza yardım olacaktır. Yastığımıza birkaç damla lavanta yağı sürmek, elektrik süpürgesine kokulu bir yağ damlatmak, sabahları zinde uyanmak için odada naneli bir yağ kullanmak aromaterapik etkileri ile size iyi gelecektir.

 

Seslere Dikkat Edin

Müzik ruhun gıdasıdır sözü duyduğumuz her sesin bizi ve zihnimizi nasıl etkilediğini gösteren bir sözdür. Huzurlu bir ev için önce gürültü kirliliğinden kurtulmak gerekir. Bunu sağlamak için çok gerekliyse yalıtım özelliği yüksek bir cam seçilebilir. Ayrıca sizi rahatlatacak, mutlu hissettirecek müzik seçimleri ile evinizde bitmeyen bir huzuru yakalamanız mümkündür. Özellikle okyanus sesi, cırcır böcekleri gibi pozitif etki yaratan doğal sesleri içeren müzikleri seçebilir, telefonunuzun melodisini rahatlatıcı bir melodi ile değiştirebilirsiniz.

 

Renklerden İlham Alın

Renklerin psikoloji üzerindeki etkisi artık herkes tarafından bilinen ve özellikle reklam sektöründe sıklıkla kullanılan bir gerçektir. Bazı renkler bizi rahatlatırken bazı renkler de zihnimizi alarma geçirir. Mavi ve yeşil dinlendirici özellikleri ile öne çıkarken sarı ve tonları bize enerji verir. Kırmızı ise iştah açan ve kişiye tetikte olmasını gerektiği mesajını veren bir renktir. Birden çok rengin bir arada kullanılması karmaşa yaratır ve rahatlamanızı zorlaştırır. Bu nedenle her odada üçten fazla renk kullanmamaya dikkat etmek, yatak odalarını mavi ve tonlarında boyamak, kırmızı duvarlardan ve büyük mobilyalardan olabildiğince kaçınmak evinizin huzuruna katkıda bulunacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı