Negatif Düşüncelerden Kurtulmak İçin 7 Öneri

Negatif Düşüncelerden Kurtulmak İçin 7 Öneri

Olumsuz düşünceler kişisel hayatımızı, iş yaşamımızı ve hatta sağlığımızı bile kendileri gibi olumsuz bir yönde etkileyebilir. Hepimizin zaman zaman aklını kurcalayan ve zihnini işgal eden negatif düşüncelerden kurtulmak aslında zannettiğimiz kadar zor değil. Negatif düşüncelerden kurtulmanın yolları ve daha iyi hissederek daha mutlu olma yöntemleri bu yazıda sizi bekliyor.

 

Vücut Dilinizi Değiştirin

Günlük hayatta nasıl bir duruşunuz var? Suratınızı asıyor, kambur duruyor ve omuzlarınızı kaldırmadan mı yürüyorsunuz? Farkında olmasak da vücut dilimiz negatif düşüncelerimizin hem sonucu hem de sebebi oluyor. Olumlu düşünmek için bol bol gülümseyin, kendinize güvenle ve dik bir duruşla yürüyün.

 

İçinizi Dökün

Kendinizi sürekli negatif düşünceler içinde boğulmuş ve hatta kendinizle negatif bir üslupta konuşurken yakalıyorsanız belki de bu düşüncelerinizi paylaşmadığınız için bu durumdasınızdır. Bir dost ya da bir profesyonele içinizdekileri dökün.

 

Sakinleşin

Bazen negatif düşünceler bizi öylesine ele geçirir ki hayatın hızına ayak uydurur ve negatif düşüncelerin teşvikiyle bir telaşa kapılırız. Bu anlarda durun. Yaptığınız şeyi bırakın ve sakinleşmek için kendinize 1 dakika ayırın.

 

Bakış Açınızı Zenginleştirin

Olumsuz düşüncelerimiz bazen bir olayı derinlikli göremememizden kaynaklanabilir. Tek bir bakış açısından gördüğümüz kişi ve olayları kafamızda olumsuz adlandırmak yerine bakış açımızı zenginleştirmek olumsuz düşüncelerden kurtulmak için yeni kapılar açacaktır.

 

Yaratıcılığınızı Gösterin

Olumsuz düşünceleri kafanızdan atamıyorsanız elinize bir kalem kağıt alın. Düşüncelerinizi kağıda dökün. Ya da bir resim yapın. Yaratıcı yolla dışa vuracağınız negatif düşünceler bir süre sonra üzerinizde eskisi kadar büyük bir etki yapmayacaktır.

 

Yürüyün

Zihni dinlendirmek, mutlu hissetmek ve olumsuz düşüncelerden kurtulmak söz konusu olduğunda birçok araştırma yürüyüşün iyileştirici gücünü kanıtlıyor. Siz de olumsuz düşüncelerden kaçamadığınızda yürüyüşe çıkın. Zihninizi bu yolla iyileştirin.

 

Minnettar Olduğunuz Şeyleri Hatırlayın

Negatif düşünceler bizi esir aldığında her şeyin berbat olduğuna kanaat getirebiliriz. Ancak bu aslında doğru değildir. Hepimizin minnettar olduğu ve şükrettiği şeyler bulunur. Bunları hatırlamak için bir kağıt kalem alın ve hepsini listeleyin. Hayatınızın aslında ne kadar zengin olduğunu göreceksiniz!