İçe Dönük İnsanlar İçin Bu Dünyada Mutlu Olma Rehberi

İçe Dönük İnsanlar İçin Bu Dünyada Mutlu Olma Rehberi

Etrafınızda sürekli girişken, neşeli ve konuşkan insanlar var mı? Bu insanların mutlu olduklarını mı düşünüyorsunuz? Peki daha çok kendi zihninde meşgul olan, yalnız kaldığında daha iyi hisseden kişiler?

Toplumda mutluluk genellikle dışa dönük insanların davranışı ile kabul görüyor. İçe dönük insanlar ise toplumun anladığı ve kabul ettiği mutluluk kalıbına uymuyor. İçe dönük insanlar büyük kalabalıklar ve sosyal olaylardan sonra kendilerini genellikle tükenmiş hissediyor ve yalnız kalarak yeniden enerji bulabiliyor. Ancak hayatımızın her alanında dışa dönük kişiler daha başarılı kabul ediliyor. Çünkü dışa dönük insanlar girişken, arkadaş canlısı ve konuşkan oluyor. Bu durum içe dönük karaktere sahip kişiler için zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Peki içe dönük insanlar, dışa dönüklüğün kabul gördüğü ve alkış aldığı bu dünyada mutlu olabilmek için neler yapmalı?

 

Kendinizi İyileştirmeyi Takıntı Haline Getirmeyin

İçe dönük kişiler, kendilerine yeten ve sahip olduklarıyla mutlu olabilen kişilerdir. Ancak toplumun istekleri ile daha iyileşme çabası içine girebilirler. İçe dönük kişilerin kendilerini iyileştirmeyi takıntı haline getirmesi bir süre sonra tehlikeli olabilir. Bu nedenle bırakın sahip olduklarınız sizin için yeterliyse, aynen öyle kalsın.

 

Bırakın Gitsin

İçe dönük kişiler, kendilerini mutlu eden kişilere, olaylara ve nesnelere karşı bir bağımlılık geliştirebilirler. Ancak mutluluğunuzu bunlar üzerine kurmamaya gayret edin. Eğer onlardan ayrılmanın vakti geldiyse bırakın gitsinler.

 

Gerçek İlişkiler Kurun

İçe dönük kişiler, yüzeysel ilişkiler kurmaktan hoşlanmazlar. İnsanların derinliğini öğrenmek isterler. Bu nedenle yüzeysel ilişkilerin geçerli olduğu iş dünyası ya da bazı sosyal faaliyetlerde tükenmiş hissederseniz sizin gibi birini bulun ve gerçek, derinlikli ilişkiler kurun.

 

Yardım Edin

Hayatınızın her alanı sizden beklenen sorumluluklar ya da takmanız gereken maskeler nedeniyle size acı veriyor olabilir. Bu durumdan kurtulmak ve mutlu olmak için gönüllü faaliyetlere katılın. İhtiyaç sahibi kişilere yardım etmek, size aradığınız derinlikli dünyayı sunarak sizi iyi hissettirecektir.

 

Hedefler Koyun

Eğer ait olmadığınızı hissettiğiniz bir dünyada savrulup gittiğinizi düşünüyorsanız size ait bir dünya yaratmak için hedefler koyun. İçinizden gelen yapmak istediklerinizden oluşan hedef listeniz sizi mutlu edecek ve başka bir dünyanın kapılarını açacaktır.