Kişilik Tipinizi Öğrenmenin Faydaları

Kişilik Tipinizi Öğrenmenin Faydaları

Kişilik tipi hemen hepimizin duyduğu ve hakkında kulak dolma bilgilere sahip olduğumuz psikolojik kavramlardan biridir. Özellikle internet üzerinde sıkça rastladığımız online kişilik testi uygulamaları, herhangi bir geçerliliği olmamasına rağmen oldukça rağbet görmektedir. Elbette birçok kişi bu tür testleri çözmekten zevk alır ve çıkan sonuçları çoğu kez ciddiye almaz ve kolaylıkla unutur. Gerçek ve doğru kişilik testi dendiğinde akla bu tür testler gelmez. Psikologların ve bu alanda çalışan diğer profesyonellerin kullandığı kişilik testleri, uzun yıllara yayılan ciddi çalışmalar sonucunda ortaya konmuştur ve uzman kişiler tarafından uygulanır. Peki kişilik testi ne işe yarar? Kişilik testinin faydaları, bireyin kişilik tipini öğrenmesinin getirileri nelerdir?

 

Kişilik Tipinizi Öğrenmek Daha İyi Bir Kariyere Sahip Olmanıza Yardım Eder

Aynı eğitimi almalarına ve aynı zeka ve becerilere sahip olmalarına rağmen bazıları neden daha başarılı olur, düşündünüz mü? Kişilik tipinizi öğrenmek çizdiğiniz gelecek için doğru adımlar atmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Özellikle bir meslek ya da eğitim dalı seçiminin arifesinde iseniz, kişilik testleri ile hangi dallarda daha başarılı ve mutlu olacağınıza dair öngörülere sahip olabilirsiniz.  

 

Kişilik Tipinizi Öğrenmek Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Anlamanıza Yardımcı Olur

Hepimizin güçlü ve zayıf olduğu alanlar vardır. Çoğu kez bu alanları anlamak ve kabullenmekte zorlanırız. Alanında uzman bir kişi tarafından gerçekleştirilen kişilik testi ile en iyi ve en kötü kişilik özelliklerimizi görebiliriz. Bu bilgiye ulaşmak, bu konular üstünde çalışmamıza olanak sağlar. Zayıf yönlerimizi güçlendirmek, güçlü yönlerimizi beslemek ve öne çıkarmak için fırsatımız olur.

 

Kişilik Testleri Sosyal Becerilerinizi Geliştirmenizi Sağlar

Kişilik testi sonuçları, bizim diğer insanlar arasında hangi noktada yer aldığımızı keşfetmemizi sağlar. Kendi davranış kalıplarımız ve kişilik özelliklerimizin getirdiği farklılıklarımızın farkına vardığımızda diğer insanların da özelliklerini anlamaya başlarız. Bu diğer insanları, seçimlerini ve değerlerini anlamayı, sosyal becerileri ve kavrayışı kolaylaştırır.

 

Kişilik Testleri Neleri Sevip Sevmediğinizin Ayrımına Varmanızı Sağlar

Ömrünüz boyunca telefonda konuşmaktan hoşlanmadınız mı? Peki neden böyle hissettiğinizi biliyor musunuz? Kişilik tipinizi öğrenmek, hangi davranış ve alışkanlıkları benimseyip hangilerini dışladığınızı ve uzak durduğunuzu anlamak için oldukça faydalıdır. Neleri sevip sevmediğini tam olarak tanımlamak kişinin seçimlerini daha doğru bir şekilde yapmasına da olanak tanır.

 

Kişilik Testi, Hangi Durumlarda Daha Başarılı Olacağınızı Anlamanızı Kolaylaştırır

Kişilik tipinizi öğrendiğinizde, problemlere yaklaşım şeklinizi de gözden geçirebilirsiniz. Örneğin içe dönük bir kişiliğe sahipseniz, kendinizi yeni bir iş arkadaşınıza tanıtmadan önce, bu durum için hazır ve rahat hissetmeniz gerektiğini bilirsiniz. Kişilik tipinizi bildiğiniz için karşılaşabileceğiniz problemlere karşı daha temkinli olur, sizi başarıya taşıyacak ortamı hazırlayabilirsiniz.

 

Kendinizi Tanımak Sizi İyi Hissettirir

İsteklerimizi, hayallerimizi, güçlü ve zayıf yönlerimizi bilmek, bize kontrol hissi yaşatır. Hayatımız, geleceğimiz üstünde söz sahibi olduğumuzu görür, seçimlerimizde daha emin adımlar atar ve kendimizin gerçekte kim olduğunu bilmekten mutluluk duyarız. Başkalarının beklentilerini karşılamak konusunda yaşadığımız endişeleri daha ilk anda çözebilir, daha sağlam ilişkiler kurmak konusunda başarı gösterebiliriz. Bizim için en uygun çözümleri bulabilir, bizi rahatlatacak yolların neler olduğunu daha kolay kavrayarak, hayatımıza uygulayabiliriz. Kişilik tipleri üstüne daha çok bilgiye sahip olarak, bugüne dek bazı şeylerin neden yolunda gitmediği ve neden bazı durumların bize rahat ve huzurlu hissettirmediğinin cevabını da bulabiliriz.

 

Elbette kişilik testlerinin her zaman tüm cevapları veremeyeceğini ve kendimizi keşfetmek için daha derin ve verimli düşünmenin, gerektiğinde profesyonellerden yardım almanın da gerekebileceğini unutmamalıyız.

Konya kişilik testi uygulaması için bizi arayabilir, kendinizi Psikon Terapi’nin uzman kadrosunun desteği ile keşfedebilirsiniz.