Kendinizi Kontrol Etmeyi Öğrenin

Kendini kontrol etmeyi bilmek, bireyin hayatının her aşamasında ihtiyaç duyduğu bir beceri türüdür. Kendini kontrol edebilen birey, verdiği tepkileri kontrol edebilir. Böylece olumsuz ve istenmeyen tepkiler vermeyecek olan birey kötü sonuçlarla baş etmek durumunda da kalmaz. Uzun vadeli hedeflere ulaşmada, başarılı olmada da kendini kontrol becerisi çok önemlidir. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları konusunda, zihinsel ve fiziksel olarak bütünsel bir sağlık durumunu kazanmakta da kendini kontrol en önemli faktörlerden biri olarak öne çıkar.

Peki kendini kontrol etmek nedir? Psikologlara göre kendini kontrol etmek birkaç şekilde açıklanabilir. Kendini kontrol etmek; davranışları kontrol ederek, yoldan çıkaracak etkenlere hayır demek ve hedeflere ulaşabilmek, istenmeyen davranışlara ve dürtülere karşı çıkabilmek ve hazları erteleyebilmek olarak da tanımlanabilir.

Kendini kontrol etmek, hayatımızdaki hedeflere ulaşmamız açısından büyük önem taşır. Hedefimiz ister tezimizi bitirerek mezun olmak olsun, ister kilo vermek olsun, hedefimize ulaşmak için davranışlarımızı kontrol etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Kendini kontrol etmek doğuştan getirilebilen bir beceri olduğu gibi sonradan da edinilebilir. Kendimizi kontrol etmeyi, iyileştirmek için aşağıdaki adımları takip edebiliriz.

 

Hazzı Ertelemek

Davranışlarımızı kontrol edemememizin altında yatan en büyük sebeplerden biri, alacağımız hazza odaklanmamızdır. Küçük hazları ertelemek, ileride daha çok kendimizi kontrol edeceğimiz durumlarda, ihtiyacımız olan gücü kendimizde bulmamıza olanak sağlar.

 

Planlamak

Sizin kendinizi kontrol etmenizi zorlaştıracak etkenleri düşünün. Bu etkenler ortaya çıktığında nasıl hareket etmeniz gerekeceğini planlayın. Böylece en istenmeyen durumlarda bile, bir kaçış planınız olacaktır.

 

Pratik Yapın

Gün içerisinde sık sık kendinizi kontrol etmeniz gereken olaylarla karşılaşabilirsiniz. Bu olaylarda kendinizi kontrol etme becerinizi çalıştırın. Bu konuda ne kadar pratik yaparsanız beceriniz o kadar güçlenecektir.

 

Tek Hedefe Odaklanın

Kökten değişiklikler yerine tek bir hedefe odaklanın. Örneğin sağlıklı yaşamak istiyorsanız ve şekere düşkünseniz, önce rafine şekeri kesmeyi hedefleyin. Hem kökten bir diyet hem de egzersiz alışkanlığını kazanmaya çalışırken, kendini kontrol beceriniz iki hedef için yeterli olmayabilir ve sizi yolda bırakabilir.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı