D Vitamini ve Depresyon İlişkisi

D Vitamini ve Depresyon İlişkisi

D vitamininin önemi son yıllarda daha çok öne çıkıyor. Değişen referans aralıkları, kişilerin vitamin değerlerini daha çok incelemeye başlaması ile toplumda D vitamini hakkında bilinçlenme süreci hızlanıyor. D vitamini eksikliğinin kemik, sırt ağrıları, kalp rahatsızlıkları ile ilgisi bir süredir konuşuluyor. D vitamininin özellikle bağışıklığı güçlü tutan önemli bir vitamin olduğu düşüncesi ise güç kazanıyor.

 

Bugün ise D vitamininin ruh halimiz üstünde de söz sahibi olduğu ortaya çıkıyor. Özellikle sonbahar ve kış döneminde yaşanan mevsimsel depresyonda, kişilerin daha az gün ışığı almasının ana faktörlerden biri olduğuna inanılıyor. Bu bağlantıdan yola çıkarak, gün ışığı ve dolayısıyla D vitaminin kişinin ruh hali üstünde etkili olduğu düşünülüyor.

 

Bu doğrultuda yapılan araştırmalar ise D vitaminin önemi konusunda bazı bilgileri ortaya çıkarıyor.

 

Örneğin; 1200 kişi üstünde yapılan bir araştırmaya katılan 169 kişinin minör depresyon, 26 kişinin ise majör depresyon yaşadığı tespit edilmiştir. Depresyon yaşayan bu kişilerin, katılım gösteren kişilerden ortalama %14 daha az vitamin d seviyesine sahip olduğu saptanmıştır.

 

Bu sonuçlara bakarak, D vitaminin depresyonla ilişkili olduğu söylenebiliyor. Bu durumda, D vitamini kullanımı ile kişinin ruh halini iyileştirmesi mümkün görünüyor.