Kendini Geliştirmek İsteyenlere 10 Tavsiye

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim…
Hepimiz iyi bir hayata sahip olmak ve elbette daha iyi birer birey olmak istiyoruz.
İyi bir hayat ve iyi bir birey olmak için ise gelişmeye ihtiyaç duyuyoruz.
Neyse ki ,yaşımız kaç olursa olsun, hepimizde büyümeye ve gelişmeye açık bir yön var. Daha iyi bir birey, daha başarılı bir çalışan, daha iyi bir anne baba, daha iyi bir çocuk, daha iyi bir eş ya da sevgili olmak için bu yönümüzü beslememiz şart.
İşte her daim gelişmeye açık kişiler için, kolayca uygulanabilir 10 tavsiye…

1. Hayattaki hedeflerinizi tanımlayın!
Günlük hayatın içinde oradan oraya savruluyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek sizin elinizde. Hedeflerinizi tanımlayarak doğru programlar yapabilir, uygun adımlar atarak hedefinize ulaşıyor olmanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

 

2. Zorluklara göğüs germeyi öğrenin!
“Eğer kolay olsaydı herkes yapabilirdi.” sözünü unutmayın. Hedefinize giderken elbette zorluklarla karşılaşacaksınız. Bu zorluklara korkuyla yaklaşıp paniğe kapılmak yerine gerçekçi bir şekilde yaklaşırsanız çözüm yollarını daha kolay görebilirsiniz.

 

3. Yapılacaklar listesi yapın ve bir günlük edinin!
Gününüz hızla akıp gidiyor ve geriye dönüp baktığınızda elle tutulur hiçbir şey yapmadığınızı mı hissediyorsunuz O zaman günlük tutmak ve yapılacaklar listesi oluşturmak size fazlası ile fayda sağlayacak. Her günün yapılacaklar listesini ve hedeflerini yazdığınız bir günlük ile daha verimli zaman geçirebilirsiniz.

 

4. Etrafınızda pozitif bir bulut oluşturun!
Günlük hayatın sıkıntıları ve sorumlulukları arasında pozitif düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz. Ancak hayat kalitenizi artırmak için pozitif düşünceleri, pozitif insanları, pozitif cümleleri kendinize yakın tutun. Negatif şeyler sizi çözümsüzlüğe iterken pozitif şeyler çözüme ulaştırır unutmayın.

 

5. Yeni bir dil öğrenin!
Yeni bir dil öğrenmek hem kişisel hayatınıza hem de kariyerinize katkı sağlar. Eğer mesleğinizde ilerlemek istiyorsanız çalışma alanınızda sıkça kullanılan bir dili hayatınıza sokabilirsiniz. Böylece mesleğinizde dev bir adım atmanız söz konusu olabilir.

 

6. Yeni bir hobi edinin!
Hobiler, kişilere yeni bakış açıları ve beceriler kazandırır. Uzun zamandır yapmak isteyip bir türlü başlayamadığınız hobilerden birine yönelin. Ya da yeteneğiniz olduğunu düşündüğünüz alanlarda yer alan hobilerden birine hayatınızda yer verin.

 

6. Kör noktalarınızı tanımlayın!
Hepimizin farkında olmadığımız zayıf yönleri bulunur. Bu yönler geliştirilmeye ve iyileştirilmeye muhtaçtır. Bir gün boyunca sizi üzen, sinirlendiren ya da geren şeylerin listesini yapın. Bu listedeki şeyler sizin zayıf yönlerinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

7. Daha iyi bir dinleyici olun!
İletişim hem iş, hem aile hem de özel hayatımızda kilit bir nokta. Doğru iletişimi kurmak için karşınızdakini iyi bir şekilde dinlemeye özen gösterin. Karşınızdakini doğru anlama çabanız ilişkilerinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

 

8. Sosyal Medya Kullanımını Azaltın!
İnsanlar günlük hayatının büyük bir bölümünü sosyal medya kanalları üzerinde gezerek ya da sohbet ederek geçiriyor. Arkadaşınızla sohbet grupları üzerinden yaptığınız konuşmalardan birini ele alın. Son konuşmanızda kaç dakika da ne kadar az şey konuştuğunuzu görünce harcadığınız zamana şaşıracaksınız. Bu alışkanlığınıza bir sınırlama koyun. Sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı yeni hobinize, yeni dilinize ya da ailenize ayırın.

 

9. Erken Kalkın!
Erken kalkmak hayatında ve kendinde yenilik yapmak isteyenler için önemli bir adımdır. Erken kalktığınız günlerde öğlen saatlerine dek tüm zorunlu işlerinizi hallettiğinizi ve size kendiniz için daha çok vakit kaldığını fark edebilirsiniz. Böylece daha verimli bir gün geçirmeniz mümkün olur.

 

10. Kendinizi Sevin!
Kişisel gelişiminizin en önemli adımını sona sakladık. Kendinizi sevin. Tıpkı parmak iziniz gibi bu dünyada eşsizsiniz. Değerli ve biricik olduğunuzu bilin. Kendinizi sevmenize engel olan şey geçmişiniz ise geçmişinizle, korkularınız ise korkularınızla yüzleşin ve yola kendinizi olduğunuz gibi kabullenerek ve severek devam edin.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı