İş Yerinde Etkin ve Başarılı İletişim Kurmanın Yolları

İş Yerinde Etkin ve Başarılı İletişim Kurmanın Yolları

Daha önce iş yerinde karşınızdaki kişinin gözlerinde soru işareti ile size baktığı oldu mu?
Bir işi ya da görevi detaylı bir şekilde anlattığınız halde, olması gibi bitirilmediğini fark ettiniz mi?
Karşınızdaki meslektaşınızın sizinle konuşurken söylediklerinin büyük bir kısmını hatırlamadığınız durumlarla karşılaştınız mı?
Hangi sektörde çalışırsanız çalışın, iyi bir iş hayatının temelinde iyi bir iletişim yatar. İletişimin kopuk olduğu durumlarda işler gerektiği gibi tamamlanmaz, aksamalar, geri döndürülemeyecek hatalar yaşanabilir. Karşınızdaki kişinin söylediklerini anlamadığınız veya kendinizi açık bir şekilde ifade etmediğiniz durumlarda hata yapan kişi siz olabilirsiniz.

 

Eğer siz de iş yerinizde daha iyi iletişim kurmak istiyorsanız bu ipuçlarına kulak verin:

1. Filtrelemeyin, sadece dinleyin!
Bazen karşınızdaki kişinin söylediklerinin büyük kısmının işle ilgili olmadığını düşünebilirsiniz. Bu nedenle sadece önemli bulduğunuz kısımlara kulak veriyor, diğer konuşmaları filtreliyor olabilirsiniz. Ancak karşınızdakinin söylediklerini tam olarak dinlememeniz aradaki hayati detayları kaçırmanıza neden olabilir. Efektif bir iletişim için zihninizin konuşmaları filtrelemesini engelleyin ve tüm konuşmayı dinleyin.

 

2. Telefonunuzu bir kenara kaldırın!
Günümüzde telefonlar vücudumuzun uzantısı gibi hayatımızın her anında yanımızda. İş yerinde yazışmaları ve e-mailleri kontrol etmek için sürekli telefonumuza göz atıyoruz. Maalesef bu alışkanlığımıza birisi ile konuşurken de devam ediyoruz. Bu nedenle konuşmalardaki önemli noktaları kaçırabiliyoruz. Karşınızdaki ile sağlıklı bir iletişim kurmak için telefonunuzu uzaklaştırın ve tüm dikkatinizi konuşmanıza verin.

 

3. Başkalarının sözünü kesmeyin!
Bazılarımız karşımızdaki sözünü bitirmeden cevap vermeyi alışkanlık haline getiririz. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa ve zaman zaman bu konuda uyarılıyorsanız kendinizi frenlemeyi deneyebilirsiniz. Bir dahaki sefere cevap vermek için atıldığınızda kendinizi durdurun ve sakin bir şekilde beşe dek sayın. Böylece karşınızdaki fikrini herhangi bir kesintiye uğramadan size aktarabilir.

 

4. Telefonunuzdan gönderdiğiniz yazışmaları iki kere kontrol edin!
Akıllı telefonlar iş dünyasının ayrılmaz bir parçası. E posta başta olmak üzere yazışmalar birçok farklı platformda telefon üzerinden yapılıyor. Telefon yazışmalarında ise maalesef birçok hata yapmak mümkün. Yanlış anlaşılmalara sebep olmamak ve istekleri ve ihtiyaçları doğru ifade etmek için telefon üzerinden yaptığınız tüm yazışmaları iki kere kontrol etmenizde fayda var.

 

5. Çözüm aramadan önce problemi anlayın!
Hayatınızın birçok alanında hızlı çözüm üretmenin değerli olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak hızlı çözüm üretme çabası bazen problemi tam olarak analiz etmenize engel olabilir. Problemin ne olduğunu anlamak için daha çok zaman ayırın. Açık ve net sorularla problemin ortaya çıkışını ve sebeplerini öğrenin. Doğru çözüme ulaşmak için doğru iletişim kurmak gerektiği gerçeğini bir kenara atmayın.

 

6. 80/20 kuralı ile daha etkin bir iletişim alanı yaratın!
Güçlü bir iletişimin %20’si kendinizi iyi ifade ettiğinizden emin olmaktan, %80’i ise karşınızdakini gerçekten anlamaya gayret etmekten geçer. Bir iş arkadaşınız ile konuşurken bu kurala uyduğunuzdan emin olun. Onu gerçekten anlamaya da fikirlerinizi doğru ve açık bir şekilde anlatmaya da çaba sarf edin!

Leave a reply