İdeal Sabah Rutini İçin Fikir ve Öneriler

İdeal Sabah Rutini İçin Fikir ve Öneriler

Güne nasıl başlıyorsunuz? Alarmını defalarca erteleyip, her sabah işe, okula son anda yetişenlerden misiniz? Ya da kahvaltısını yolda yapıp, iş ya da okulla ilgili notlarınızı simit yerken gözden geçirenlerden misiniz? Eğer güne böyle başlıyorsanız, gününüz muhtemelen bu şekilde devam edecektir. Günün her anı bir şeylere yetişmeye çalışmak ve üretkenliğinizi ve potansiyelinizi asla göstermeden günü sonlandırmak sizi uzun vadede oldukça kötü etkileyecektir. Daha üretken, daha öz güvenli olmak için sağlıklı bir sabah rutini oluşturmak gereklidir.

 

Sabah rutininizi oluşturmak ve uygulamak, güne enerji dolu ve kendine güvenle başlamanızı sağlar. Daha çok hedefinizi tamamlar, daha düzenli olur ve günün geri kalanında daha üretken olursunuz. Bu da kendinizi iyi ve mutlu hissetmenizi sağlar. Kısacası iyi bir sabah rutinine sahip olma size her anlamda fayda sağlar.

 

Peki ideal bir sabah rutini nasıl oluşturulur? İlk önce bu rutin için zaman yaratmalısınız. Bu ilk adımda, ilk günler size zor gelse de  alarmı ertelemeyi bırakmalısınız. Kendinize sabah rutininiz için 30 ila 90 dakika arasında zaman ayırın. Sizin için ideal rutin 30 dakika da olabilir, 90 dakika da, başkalarının ne yaptığını unutup, sizin için en uygun zamanı bulun.  Kalkış saatiniz için alarmınızı kurarken gerçekçi olun ve alarmınızı gerçekten uyanabileceğiniz bir saate ayarlayın.

 

Üretken bir sabah rutini için uyanmak yeterli değildir. Uyandıktan sonra dakikalarca yatakta kalıyor, cep telefonunuzdaki bildirimleri inceliyor ve sosyal medyada vakit geçiriyorsanız sabah rutininizin sağlıklı olduğu söylenemez. Vücudunuzu harekete geçirmelisiniz. Alarmınız çalınca yatakta oyalanmadan kalkın. Yoğun bir egzersiz yapmanıza gerek yok ancak esneme, yoga ya da kısa bir yürüyüş sizin enerjinizi yükseltecek ve gün boyunca bu enerjiyi korumanızı sağlayacaktır.

 

Egzersiz kadar faydalı bir diğer şey ise, sabah rutininize sakinliği eklemek olacaktır. Sakince oturmak, düşünmek, dua etmek, nefes egzersizleri yapmak sizin gün boyunca odaklanmanızı kolaylaştıracak, işlerin öncelik sıralamasını yapmakta, sakin kalabilmekte size yardımcı olacaktır.

 

Egzersiz ve sakinleşmenin ardından kendinize iyi bir kahvaltı hazırlayın. Kahvaltıda yapacağınız sağlıklı seçimler sizin bütün gün kötü beslenmenize engel olur. Sıkı ve sağlıklı bir kahvaltı enerjinizi yükseltir, fiziksel sağlığınızı destekler ve gün boyunca zihninizin gücünü artırır. Bu nedenle kendinize güzel bir kahvaltı hazırlayın ve evden çıkmadan önce sakince tüketin.

 

Gününüzü gözden geçirmek de sabah rutininizi daha üretken hale getirmenin yollarından biridir. Gün içinde mutlaka bitirmeniz gereken işleri düşünün ve önceliğine göre sıralayın. Bitirmek istediklerinizi ve hedeflerinizi gerçekçi bir gözle düşünün ve o gün tamamlayabilecekleriniz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Her seferinde tek bir işe odaklanmaya gayret edeceğinizi kendinize hatırlatın.