Hipnoz, Çocuk Sahibi Olmayı Nasıl Kolaylaştırır?

Hipnoz, Çocuk Sahibi Olmayı Nasıl Kolaylaştırır?

Hipnoz kelimesi negatif duygularınızın ortaya çıkmasına neden oluyor mu? Hipnoz ya da hipnotizma denince aklınıza filmlerden ya da sahne şovlarından abartılı görüntüler mi geliyor? Eğer cevabınız evet ise yalnız değilsiniz. Popüler kültür, hipnozu negatif, manipülatif bir araç ya da ciddiyetsiz bir eğlence biçimi olarak sunduğu için, çoğu kişi hipnoz ce hipnoterapinin faydalarından haberdar olamıyor. Oysaki hipnoz, bu konuda eğitim almış profesyoneller tarafından uygulanarak birçok alanda ihtiyaçlara cevap veriyor. Birçok tedaviyi destekliyor. 

 

Hipnozun çocuk sahibi olmaya faydası anlatmadan önce, hipnozla ilgili doğru bilinen yanlışları gözden geçirmemizde fayda var. Sık rastlanan bu yanlışlardan ilki, hipnozun kişinin zihin kontrolünü ele geçirdiğine dair inanış. Özellikle TV filmleri ve şovlar nedeniyle, insanlar hipnoz edildiği zaman, karşısındaki kişi tarafından zihninin de kontrol edilebileceğini düşünebiliyor. Oysa, kişiye hipnoz altında bile istemediği bir şeyi yaptırmak imkansızdır. Hiç kimse, bir kişiye istemediği bir şeyi, hipnoz yoluyla yaptıramaz. Bir diğer yanlış inanış ise kişinin hipnoz esnasında gerçeklik ile bağını koparmasıdır. Hipnoz esnasında kişi uyumaz, gerçeklikle bağı kopmaz. Kişi, telkin almasını kolaylaştıran rahatlamış bir konumda bulunur. 

 

Hipnoz ile ilgili yanlış bilinenlere göz attıktan sonra hipnoz nedir sorusuna cevap verebiliriz. Hipnoz, kişiyi son derece rahatlamış bir evreye taşıyan, bu evrede rahatladığı gibi odaklanmasını da sağlayan bir tekniktir. Kişinin odak noktası kendi içine döner. Kişi, spesifik düşüncelere ve duygulara odaklanabilir. İstediği hedeflere ulaşmak için, bu duygu ve düşünceleri değiştirmeyi bu evredeyken daha kolay başarabilir. 

 

Çoğu zaman, zihnimizi ve bedenimizi iki ayrı mekanizma gibi düşünerek hareket etsek de aslında gerçek tamamen farklıdır. Zihnimiz ve bedenimiz iç içedir ve birbirini etkileyerek, dönüştürerek çalışırlar. Hipnozla hamile kalma konusu bu gerçek dile getirildiğinde netleşmeye başlar. Hipnoz, zihnimizle iletişime geçmemizi sağlar. Zihnimiz duygularımız kadar, hormon üretimimiz, kalp atımımız ve vücudumuzun hücreleri üstünde de etkilidir.  Hipnoz aracılığıyla, bedenimiz ve zihnimizi değiştirmek için adımlar atabiliriz.

 

Peki hipnoz hamile kalmayı nasıl kolaylaştırır? Özellikle ortada hiçbir fiziksel problemi olmayan çiftlerin, bilinçaltında istedikleri değişimi geçirmeleri hipnoz ile mümkün olmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak hiçbir fizyolojik problemi olmadığı halde bir türlü hamile kalamayan çiftlerde problem genellikle bilinçaltında yer almaktadır. Hipnoz ile her iki tarafa da gerekli telkinler verilerek, bedensel ve zihinsel değişim sağlanmaktadır. 

 

Hipnoz, tüp bebek tedavisi gören çiftler tarafından da kullanıldığında etkili sonuçlar ortaya koymuştur. Tedavi gören çiftler, bilinçaltlarındaki endişe ve diğer duygular nedeniyle hamile kalmakta zorlanabilir. Hipnoz işte tam da bu noktada çiftlere faydalı olmaktadır. Kişilerin bilinçaltını işgal eden bu olumsuz düşüncelere ve koşullanmalar, hipnoz ile bertaraf edilmektedir. Hipnoz ile birlikte, tedavi gören çiftlerde hamilelik oranlarının arttığı gözlemlenmiş, hipnozun hamile kalmayı kolaylaştırdığı ortaya konmuştur.