Her Günü Dolu Dolu Yaşamak İçin Tavsiyeler

Her Günü Dolu Dolu Yaşamak İçin Tavsiyeler

Hayatınız hakkında neler düşünüyorsunuz? Her günü dolu dolu ve hakkını vererek yaşadığınıza inanıyor musunuz? Yaptığınız işi seviyor, gün içindeki aktivitelerinizden mutlu oluyor musunuz? Geceleri yatağa yattığınızda sona eren gün sizi tatmin ediyor mu? 

 

Birçoğumuz günlük hayatın sorumlulukları ve koşturmaları içinde yaşadığımız günü, hakkını vererek yaşayamıyoruz. Günler bir bir elimizden uçup gidiyor. Peki bu durumda tek suçlu işimiz, okulumuz, evimiz ve sorumluluklarımız mı? Yoksa suçun birazı da bizde olabilir mi? Eğer sorunun biraz da kendi seçimlerinizden kaynaklandığınızı düşünüyorsanız bu yazı tam size göre. Her günü dolu dolu yaşamak için tavsiyelere kulak verin ve hayatınızı olabildiğince üretken ve mutlu geçirin.

 

 • Hayatınızı istediğiniz gibi yaşamak için önce kim olduğunuzun farkına varın. Değerleriniz, hayalleriniz, inançlarınız neler? Bunları bilirseniz, attığınız her adım anlam kazanacaktır.

 

 • Şikayet etmeyi bırakın. Şikayet etmek size sadece bahane sunar, çözüm sunmaz. Bu yüzden şikayet etmeyi bırakıp olanakları araştırmaya başlayın.

 

 • İnsanların sizin için bir şeyler yapıp bir değişim yaratacaklarını bekliyorsanız çok yanlış bir noktadasınız demektir. Değişim istiyorsanız harekete geçin.

 

 • Eğer yerine bir dahaki sefere demeye başlayın. Olmamış şeyler için eğer öyle olsaydı bu da böyle olurdu demeyin. Bir dahaki sefere bunu düzelteceğim deyin.

 

 • Nasıl demeden önce Ne diye sorun. Önce ne istediğinize odaklanın daha sonra nasıl yapacağınızı düşünün.

 

 • Hayat, kişiler ve olayların yanınızdan geçip gitmesine izin vermeyin. Günlerinizi uykudaymış gibi geçirmeyin. Kalkın, gözünüzü açın, her gününüzü bilinçle yaşamaya başlayın

 

 • Hayattaki amacınız ne? Bu konu üstünde daha önce hiç düşünmediyseniz düşünün ve hayattaki amacınızı, sizi en çok mutlu eden ve tamamlayan şeyi anlamaya gayret edin.

 

 • Hayatın ne getireceği bilinemez. Ancak bu düşünceye yaslanarak bir hayat geçirilemez. Önünüzdeki günü, haftayı, ayı, yılı ve hatta yılları planlayın. Hedefleriniz için her gün bir adım attığınızdan emin olun.

 

 • İsteklerinize ulaşmak için şartların olgunlaşmasını bekliyorsanız, muhtemelen sadece korku ve endişelerinizi büyütüyor, başarılı olma şansınızı yok ediyorsunuz. Şartların olgunlaşmasın beklemeyin ve harekete geçin.

 

 • Kendinize yatırım yapın. Yeni bir dil öğrenin. Bir enstrüman çalmaya, bir el becerisi kazanmaya gayret edin. Her gün bir saatinizi kendinizi belli bir alanda geliştirmek için kullanırsanız sadece bir sene içinde hayal edemeyeceğiniz noktaya gelebilirsiniz.

 

 • Sevmediğiniz bir işi yapmayın. Bundan 5 yıl sonra kendinizi hala aynı işi yaparken görmeye tahammül edemiyorsanız artık yeni bir kariyer belirlemenin zamanı gelmiş demektir. Sevmediğiniz bir işe harcayacağınız enerjiyi hayallerinize harcayın.

 

 • Hatalardan ders almaya bakın. Geçmişe saplanıp kalmak ileri adım atmanıza izin vermez. Oysa hatalardan ders almak, gelişiminizi kabullenmenizi sağlar. Sizi büyütür ve olgunlaştırır.

 

 • İnsanların düşüncelerini bu kadar umursamaktan vazgeçin. Emin olun insanların birçoğu sizinle ilgili düşüncelerini söyledikten birkaç saat sonra unutuyor. Oysa siz o düşüncelerle bütün bir ömür birlikte yaşıyorsunuz.

 

 • Gününüzü herkesi memnun etmekle harcarsanız o gün boşa harcanmış demektir. Başkalarına karşılıksız yardım etmekle ama tüm insanları memnun etmeye çalışmak aynı şey değildir. Gerçekten yardıma ihtiyacı olanların yanında olun.

 

 • Negatif insanlar hayatınızı düşündüğünüzden daha çok etkiler. Etrafınızı sizi olumsuz düşünceleriyle zehirleyen insanlardan arındırın. Kendinize size destek olan, sizi seven, geliştiren ve ileriye taşıyan insanlardan bir çember kurun. Sizi aşağı çeken, kullanan ve kötü hissettiren hiç kimse için enerji harcamayın.