Her Gün Yapmanız Gereken 5 Zihinsel Egzersiz

Zihnimiz de tıpkı bedenimiz gibi çalıştıkça güçlenir ve sahip olduğu becerileri korur. Daha berrak bir görüş, daha hızlı bir kavrayış ve daha iyi düşünme becerileri için zihinsel egzersizler ihmal edilmemelidir. Her gün zihnimize yapacağımız yatırım ile gelecekte yaşanabilecek olası zihinsel problemlerden kaçınmak mümkündür. Tıpkı maratona hazırlanan bir sporcu gibi, beyninizi çalıştıracak önerileri uygulamak zihinsel kapasitenizin artmasını ve beyninizi aktive ederek zinde kalmasını sağlayacaktır.

 

Peki neden beynimizi aktif tutmamız gerekir? Beyin egzersizleri ne işe yarar? Aktif bir beyin öncelikle size düşünme becerileriniz konusunda iyileşme ve gelişme vadeder. Gelecekte yaşayabileceğiniz olası depresyona karşı sizi korur. Halihazırda depresyon yaşıyorsanız, aktif bir beyin ile bu depresif ruh halini iyileştirebilirsiniz. Bunun dışında demans gibi hafıza problemlerine karşı beyninizi korursunuz. Ya da yaşadığınız bu tür problemlerin etkisini azaltabilirsiniz. Ayrıca beyin egzersizlerinin faydası bilişsel işlevler konusunda ciddi iyileşmeler olarak ortaya çıkabilir.

 

Zihinsel egzersizlerin faydası ile tanışmanız ve kendi başınıza uygulayabilmeniz için, her gün yapabileceğiniz ve beyninizi genç tutacak zihinsel egzersiz önerileri sizler için derledik.

 

Yeni Şeyler Deneyimleyin

Yeni şeyler deneyimlemek beyninizi genç tutan şeylerin başında gelir. Yeni bir şeyle karşılaşan beyin analiz edip adapte olmak için çaba harcar. Peki her gün yeni deneyimler yaşamak mümkün müdür? Size sunacağımız örnekler hemen herkesin ulaşabileceği ve uygulayabileceği önerilerdir.

– Sağ elinizi kullanan biriyseniz sol, sol elinizi kullanan biriyseniz sağ elinizi kullanarak not tutmaya çalışın.

– Eve gidiş yolunda farklı güzergahlar seçin ve farklı sokaklardan geçin.

– Mahallenizde daha önce hiç uğramadığınız bir yere uğrayın.

– Evde, işte ya da yolda, ilgi alanınız dışında farklı tür müzikler dinleyin.

– Yeni insanlarla tanışıp, uygun ortamlarda sohbet edin.

 

İletişim Kurma Şeklinizi Değiştirin

Günümüzde iletişim genellikle akıllı telefonlarda yer alan uygulamalar ya da e postalar aracılığıyla yapılıyor. Bu durum bize kiminle nasıl istersek o şekilde iletişim kurma şansı tanıyor. Oysaki gerçek hayatta iletişim bu şekilde kurulmuyor. Yüz yüze iletişim beynimizi daha çok çalıştırıp, yeni konseptler ve düşünceler üstüne düşünmemize neden olur. Bu nedenle iletişim kurma yollarını değiştirmek zihinsel egzersizler arasında yer alıyor.

– E posta göndermek yerine telefon ile iletişim kurun.

– Kişilere mesaj atarak durumu bildirmek yerine yüz yüze ya da konuşarak bildiriminizi iletin.

– Sosyal aktivitelere daha çok katılmaya gayret edin.

 

Bulmacaları Sevin

Beyin egzersizi denince öteden beri akla gelen ilk şey bulmacalardır. Birçok roman ve filmde, zeki kişiler, bulmacaları ve bilmeceleri kolayca çözer. Bu onların beyinlerinin ne kadar aktif bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Siz de beyninizin soyut düşünme becerisini artırmak, beyninizde yeni nöral yollar açmak için bol bol bulmaca çözün.

– Satranç oynamayı öğrenin ve satranç kulüplerine üye olun.

– Boş zamanlarınızı dizi izlemeye değil, bulmaca içeren video oyunlarına ayırın.

– Yanınızda sudoku ya da çapraz bulmaca kitapçığı gezdirin.

– Arkadaşlarınızla bir arada olduğunuzda kart oyunları oynayın.

 

Hobilerinize Sahip Çıkın

Farklı hobilere ve meraklara sahip olmak, bu konuda bilgi ve tecrübe edinmek, beyninize yepyeni kapılar açacaktır. Bu nedenle ilgi duyduğunuz alanlara yönelin. Bu alanlarda önce okuyup sonra gerekli kurslara giderek, beyninizin belki de hiç kullanmadığınız yönlerini güçlendirebilirsiniz.

– Spor yapmak, bedeniniz kadar beyninizi de çalıştırır. Bu nedenle ilgi duyduğunuz bir spora yönelin.

– Sanatın her türü beyninize taze yollar açacaktır. Resim, heykel, müzik gibi farklı sanat alanlarından birini seçerek bu alandaki becerilerinizi artırın.

– Tarih okumak beyninize yepyeni bilgiler ve farklı düşünme şekilleri armağan edebilir.

– Yazmak ve okumak, beyni sağlıklı bir şekilde çalıştırmanın yollarındandır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı