Hayattaki Amacınızı Keşfetmek İçin 10 Soru

Hepimiz hayatımızın bizi tatmin etmesini ve anlamlı bir hayat yaşamayı isteriz.  Bazen hayattaki amacımızı bildiğimizi düşünür bazen de kaybolmuş gibi hissederiz. Aslında dolu dolu ve hakkını vererek yaşamak için hepimizin hayattaki amacımızı keşfetmemiz önemlidir. Bu nedenle hayatının amacını henüz keşfedememiş olanlar için 10 özel ve önemli soruyu bir araya getirdik. Siz de bu soruları cevaplayarak en çok neyi yapmaktan zevk aldığınızı, en çok kime yardım etmek istediğinizi ve bu yardımı nasıl yapabildiğinizi keşfedin. Hayatınızı anlamlı kılmak için büyük bir adım atın.

Şimdi derin bir nefes alın ve kendinize tamamen dürüst olmaya çabalayarak bu soruları cevaplayın.

 

  • Geçtiğimiz bir hafta boyunca size en büyük sevgiyi ve tatmini hissettiren olay neydi?
  • Geçtiğimiz bir ay boyunca en çok ne zaman yaşadığınızı hissettiniz? O anda ne yapıyorsunuz? Nasıl biriydiniz?
  • Son 6 ayda, en çok hangi zaman diliminde kendinizi ve yaşadığınızı iliklerinize dek hissettiniz? O zaman diliminde ne yapıyordunuz? Nasıl biri olduğunuzu hissediyordunuz?
  • Hayatınızda karşılaştığınız en büyük problemler nelerdi? Bu problemlerle başa çıkmak sizin ne gibi yeteneklerinizi ve fikirlerinizi geliştirmenize neden oldu?
  • Mezar taşınızda ne yazsın istiyorsunuz?
  • Torunlarınız sizin hakkında ne dese memnun ve tatmin olurdunuz?
  • Gün içerisinde yaptığınız onca şeyi düşünün. Mecburiyetlerinizi ve gereksinimlerinizi bir tarafa bırakarak size en çok ilham veren anlar hangi anlardır?
  • Çocukluğunuzu düşünün. Sizi en çok mutlu eden, o dönemki istekleriniz, hayalleriniz ve amaçlarınız nelerdi? Bugün o anılar sizde ve isteklerinizde bir karşılık buluyor mu?
  • Eğer dünyaya daha çok sevgi ve huzur getirecek bazı doğaüstü yetenekleriniz olsaydı, dünyayı güzelleştirmek için her gün ne yapardınız?
  • Hiçbir maddi probleminiz olmasa ve çalışmanıza gerek kalmasa günlerinizi nasıl geçirirdiniz? Hayatınızı tatmin olmuş bir şekilde yaşamak için neler yapardınız?

 

 

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı