Başarısızlıkla Başa Çıkmanın Yolları

Başarısızlıkla Başa Çıkmanın Yolları

Hayatımız boyunca hepimizi irili ufaklı birçok başarı ve elbette başarısızlık da yaşarız. Bu başarısızlıklar bazen istediğimiz terfi alamamamız bazen istediğimiz okula giremememiz olabilir. Ne olursa olsun her başarısızlık bize kötü hissettirir. Ancak başarısızlığın asıl kötü tarafı, bizim başarısızlıklarımıza takılıp kalmamız ve ilerleyemememizdir. Çünkü hayatın bir gerçeği olan başarısızlığı atlatamazsak yeni başarıları da asla kazanamayız. Bu nedenle hepimize faydası dokunacak, başarısızlıkla başa çıkmanın sağlıklı yollarını bir araya getirdik.

 

Duygularınızı Bastırmayın!

Her başarısızlık yanında utanç, kaygı ve üzüntü gibi olumsuz duygular getirir. Biz de bu duygulardan kaçmak isteriz. Ancak yapılan araştırmalara göre bu duygulardan kaçmak bizi güçlendirmez. Tam tersine duygularımızın farkına varıp onları yaşamak bizi ayağa kaldıracak, yeni çözümler bulmak için motive edecektir.

 

Acıyı Sağlıksız Bir Yöntemle Dindirmeyin!

Yaşadığımız başarısızlığın ardından kendimizi teselli etmek için farklı yollar seçebiliriz. Örneğin bazı kişiler isteklerini ve hayallerini inkar eder, bazı kişiler de yemek ya da alkol ve tütün gibi şeyleri aşırı tüketerek teselli bulmaya çalışır. Bu seçeneklerin hiçbir sağlıklı değildir. Acıyı dindirmek için bu yollara sapmadığınızdan emin olun.

 

Sağlıklı Başa Çıkma Yöntemlerini Tanıyın!

Kendimizi iyi hissetmek için birçok sağlıklı yöntem bulunur. Örneğin bir arkadaşınızla ya da uzmanla konuşmak, yürüyüşe çıkmak, egzersiz yapmak, sizi rahatlatacak bir duş almak, annenizle konuşmak, evcil hayvanınıza sarılmak anında iyi hissetmenizi sağlayacak seçenekler arasındadır. Bu yöntemleri deneyimleyerek size en iyi hissettiren şeyi seçmek yapabileceğiniz en kolay şeylerden biridir.

 

Başarısızlığa Bakış Açınızı Değiştirin!

Başarısızlık yaşadığınızda kendinizi değersiz ve beceriksiz mi hissediyorsunuz? Başarı ve başarısızlığın herkes tarafından yaşandığını, en başarılı kişilerin bile birçok büyük başarısızlık ardından bugünkü noktaya ulaştıklarını düşünün. Başarısızlık nedeniyle kendinizi küçük görmeyin ve bu konuda bakış açınızı ve mantıksız düşüncelerinizi değiştirin.

 

Gerçekçi Olun!

Her başarısızlığın bir nedeni vardır. Başarısızlığınızın nedenlerini gözden geçirin. Çözüm yolları ve yeni stratejiler belirleyin. Ayrıca geçmişte yaşadığını başarıları anımsayarak, bu başarısızlığı atlatacak güce sahip olduğunuzu görün. Başarısızlığınızdan dersler çıkarın. Her başarısızlığın aynı zamanda sınırlarınızı zorlamanın bir işaret olduğunu kabul edin. Sorumluluğu alarak yola devam edin!