Erteleme Alışkanlığını Bırakmanın 10 Yolu

Her şeyi son dakikaya bırakıyor, bu yüzden iş ve kişisel hayatınızda problemler mi yaşıyorsunuz? Okul, iş ve günlük hayatta planlarınıza sadık kalmak ve erteleme alışkanlığınızı bırakmak isteyenler için bir araya getirdiğimiz bu 10 öneriye mutlaka göz atın.

 

1. İşlerinizi küçük parçalara bölün!

İşlerimizi yapmaktan kaçınmamızın ve sürekli ertelememizin en önemli sebeplerinden biri de yapmamız gerekenlerin üstesinden gelemeyeceğimizi düşünmektir. Bu nedenle görevlerimiz gözümüzü korkutuyorsa her işi önce küçük parçalara bölerek, bu küçük parçaları tamamlamaya odaklanmak işimizi kolaylaştıracaktır.

 

2. Çevresel faktörleri değiştirin!

Etrafınıza bakın. Çalışma alanınız size işlerinizi bitirmenizi mi yoksa birazcık uyumanızı ya da internette gezmenizi mi söylüyor. Farklı çevresel faktörler insanlar üzerinde farklı etkiler yaratabilir. Eğer çalışma alanınız verimliliğinizi etkiliyor ve işinizi ertelemenize sebep oluyorsa işe çalışma alanınızı değiştirerek başlayabilirsiniz.

 

3. Zaman çizelgesi hazırlayın!

Eğer işlerinizi yetiştirmekte güçlük çekiyorsanız kendinize bir zaman çizelgesi hazırlayın. Bu zaman çizelgesinde sadece işinizin teslim tarihine değil, küçük parçalara böldüğünüz diğer tamamlanması gereken işlerin bitiriş tarihlerine de yer verin.

 

4. Erteleme sebeplerinizi devre dışı bırakın!

Bazı insanlar sosyal medya hesaplarında, bazı insanlar TV başında bazı insanlar ise kitaplıklarında vakit geçirmeyi tercih ettikleri için işlerini erteliyor. Siz de kendinizi ertelemeye iten şeyleri bulun ve bunları işinizi bitirene dek devre dışı bırakın!

 

5. Size ilham veren kişilerden destek alın!

Çalışma konusunda istikrarlı ve hevesli kişilerden ilham almak önemlidir. Bu kişiler yakın iş arkadaşlarınız, okul arkadaşlarınız, öğretmenleriniz ya da ünlü simalar olabilir. Erteleme konusunda bu kişilerin fikrini alabilir. Ünlü ve başarılı kişilerin video ve konuşmalarını dinleyebilirsiniz.

 

6. Hedefleri olan bir yol arkadaşı bulun!

Sizin gibi kendine hedefler koyan bir yol arkadaşınızın olması işlerinizi zamanında bitirmek konusunda sizi motive edebilir. Arkadaşınızla birbirinize destek olmanın yanı sıra sıkıştığınız anlarda birbirinize tavsiyeler verebilirsiniz.

 

7. Hedeflerinizi başkalarıyla paylaşın!

Arkadaşlarınıza, ailenize ve meslektaşlarınıza hedeflerinizden ve projelerinizden bahsedin. Böylece onlarla her bir araya geldiğinizde işlerinizin nasıl ilerlediğini soracaklar ve size bir sonraki adımı atmanız için teşvikte bulunacaklardır.

 

8. Hedeflerinizi gözden geçirin!

Eğer bir hedefinizi ya da projenizi gerçekleştirmeyi uzun bir zamandır erteliyorsanız biraz uzaklaşmanız faydalı olabilir. Birkaç gün için projenizi aklınızdan çıkarın ve tazelenmiş bir bakış açısıyla yeniden ele alın. Belki de hedefinizi ertelemenizin sizin göremediğiniz bir sebebi vardır ve farklı bir hedef belirlemeniz gerekmektedir.

 

9. Hedeflediğiniz şeyleri çoktan tamamlamış kişileri inceleyin!

Hedefinize ulaşırken çalışmakta zorluk çekiyor ve ilhama ihtiyaç duyuyorsanız sizinle aynı hedeflere sahip olup tamamlayan kişileri araştırabilirsiniz. Bu kişilerin çalışma sistemi, hedeflerine ulaşma yolları size nasıl çalışmanız gerektiği konusunda fikir vererek erteleme alışkanlığınızdan kurtulmanızı sağlayabilir.

 

10. Her şeyin mükemmelleşmesini beklemeyin!

Hedefinize ulaşmak, ders başına geçmek, yazamadığınız raporu tamamlamak için mükemmel zamanı ve ortamı beklemeyin. Her şeyin mükemmel olmasını beklemek, erteleme alışkanlığınızı körüklemekten başka bir kazanç sağlamaz. Bunun yerine ilk tavsiyemizdeki gibi projenizi küçük bölümlere bölün ve her biri için mükemmel şartları beklemeden çalışmaya başlayın!

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı