İyi Anne Baba Olmak İçin 10 İpucu

İyi bir ebeveyn olmak istiyorsanız ilk önce, dünyada kusursuz bir anne baba örneğinin var olmadığını kabul etmelisiniz. Tıpkı ebeveynler gibi hiçbir çocuk da kusursuz değildir. İyi bir ebeveyn olmak kusursuz, eksiksiz olmak anlamına gelmez. İyi anne babalar çocukları için en iyi kararı veren anne babalardır. Daha iyi bir anne baba olmak isteyenler için 10 ipucunu bir araya getirdik.

 

1. Çocuğunuzun güçlü yönlerini tanımlayın
Zor bir durumda kaldığında ya da yanlış davrandığında ona güçlü yönlerini hatırlatarak yaklaşırsanız çocuğunuzun onuru kırılmaz. Böylece yanlış davranışını düzeltmekte ya da karşılaştığı problemi çözmekte daha istekli ve cesur olur.

 

2. Övgü ve ödülü cezanın önüne koyun
Çocuğunuzu cezalandırmak onun zayıf yönlerini öne çıkarmaya yarar. Bu nedenle cezadan önce iyi ve güçlü yönlerini överek, ihtiyaç duyduğu ödülleri almasını sağlayarak eksikliklerini tamamlamaları için teşvikte bulunun.

 

3. Olumsuz duygusal tepkilerden kaçının
Çocuğunuzun kontrol konusunda problemleri varsa, kızmak, iğnelemek ya da alay etmek işleri daha da zorlaştırır. Bu nedenle onun odaklanmasını sağlamak için basit ve yumuşatılmış cümleler kurun.

 

4. Kardeşleriyle kıyaslamayın
Bir çocuk anne babasının kardeşini daha çok sevdiğini düşünürse bu ömür boyu sürebilecek bir rekabet yaratarak tüm aile hayatınıza etki edebilir. Bu nedenle onu kardeşleriyle kıyaslamayın ve eşit olarak sevdiğinizi her zaman belli edin.

 

5. Gerektiğinde destek alın
Ebeveyn olarak uzun ve zorlu bir yoldasınız. Bu yolda yaşadığınız ve altından kalkamadığınız olumsuz deneyimlerle karşılaştığınızda profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

 

6. Pozitif ilgi sunun
Çocuklar anne babalarının pozitif ilgisini beklerler. Eğer olumlu ilgiyi alamazlarsa sizin olumsuz ilginizi çekmeyi de deneyebilirler. Onlar için önemli olan sizin ilginizi hissetmektir. Bu nedenle iletişiminizi sürekli kılın.

 

7. İnternet kullanımını gözlemleyin
İnternette karşılaşabileceği şeyler çocuğunuza büyük zararlar verebilir. Onun internette geçirdiği zamanı gözlemlemek için uygun yazılımlara bütçe ayırmaktan kaçınmayın.

 

8. Çocuklu hayatın bambaşka olacağını kabul edin
Eskiden uzun uykularla geçirdiğiniz tatil günleri, yerini maçlara, pikniklere, yüzme veya dans derslerine bırakabilir. Çocuklardan sonra hayatınız bambaşka olsa da anne baba olarak birbirinize kısacık zamanlar ayırmayı unutmayın.

 

9. Model olun
İnsanlar hangi yaşta olursa diğer kişileri gözlemleyerek ve uygulayarak öğrenir. Çocuklar da anne babalarını ilk model olarak alırlar ve onların her hareketini dikkatle izleyerek taklit ederler. Bu yüzden çocuğunuzun yanındayken davranışlarınızı kontrol altına alarak ona iyi bir rol model olun.

 

10. Çocuğunuzdan asla vazgeçmeyin
Çocuğunuzun yaşadığı tüm problemler iyi niyet, azim ve mizahla çözülebilir. Anne babanın yeterli ve uygun desteği ile en zor çocuklar bile harika sonuçlara ulaşabilir. Bu nedenle çocuğunuzdan asla vazgeçmeyin!

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı