En Sık Rastlanan 10 Fobi Türü

İnsanlar, kendilerini tehlikede hissettiklerinde, tehdit oluşturan belli bazı durumlar, eylemler, kişiler ve nesnelerle karşılaştıklarında korkmaları normal bir durumdur. Ancak fobiler, gündelik yaşadığımız korkulardan farklıdır. Fobi nedir sorusu, kişinin gerçekdışı nedenlerle, bazı olay, eylem ve nesnelere karşı aşırı endişe ve korku duyması, dehşete düşmesi ve bu durumun günlük hayatını sekteye uğratması olarak kısaca cevaplanabilir. Birçok spesifik fobi türü vardır. Yükseklik korkusu gibi çok bilinen fobi türleri gibi insanların dokunulmaktan korktuğu nadir ve ilginç fobi türleri de var olabilmektedir. Bu yazımızda sizler için en sık rastlanan 10 fobi türünü bir araya getirdik.

 

Araknafobi Nedir?

Araknafobi, örümcekler ve diğer örümcekgillere karşı duyulan korkuya verilen isimdir. En yaygın fobi türlerinden biri olan araknafobi, 3 kadından birinde görülürken erkeklerde görülme sıklığı 4 erkekten birdir. Arankafobi, kişinin örümcek görmesi ile tetiklenir. 

 

Ofidiyofobi Nedir?

Ofidiyofobi, kişinin yılanlardan korkması ve dehşete düşmesi olarak tanımlanır. Atalarımızdan kaldığı tahmin edilen bu korku, toplumda oldukça yaygın olarak gözlemlenir. Yılan fobisine sahip kişiler genellikle nadiren bir yılan ile birebir temasta kalmıştır. Yakından yılan görmemiş kişiler bile ofidiyofobi yaşayabilmektedir.

 

Akrofobi Nedir?

Akrofobi, yükseklik korkusu olarak bilinir. Toplumda oldukça sık görülen bu fobi, tahminen 23 milyon kişiyi etkilemektedir. Yükseklik korkusu olan kişiler, yüksek bir yere çıkmak durumunda kaldıklarında kaygı atakları yaşayabilir, yüksek bir yerde bulunmaktan kaçınabilir. Köprüler, kuleler ve gökdelenlerden uzak dururlar.

 

Aerofobi Nedir?

Uçak korkusu olarak bilinen aerofobi yapılan bir araştırmaya göre sadece Amerika’da 8 milyon kişiyi etkileyen bir fobidir. Dünyada yaşayan her 3 kişiden biri uçmak söz konusu olduğunda korkmaktadır. Bu kişiler uçmak zorunda kaldığında titreme, kalp atışlarında hızlanma gibi birçok fiziksel belirti gösterirler.

 

Kinofobi Nedir?

Köpeklere karşı duyulan aşırı korkuyu tanımlayan kinofobi, genellikle kişilerin çocukluk çağında yaşadığı kötü deneyimlerle ortaya çıkmaktadır. Küçük bir çocukken köpekler tarafından kovalanmak, ısırılmak bazen ömür boyu süren bir travmaya dönüşebilmektedir.

 

Astrafobi Nedir?

Özellikle küçük çocuklarda rastlanan ancak yetişkinlerde de yaygın olarak görülen astrafobi, kişinin gök gürültüsü ve şimşeklere karşı aşırı korku duymasını tanımlar. Astrafobi sahibi kişiler, gök gürültüsü ve şimşek söz konusu olduğunda panikler, titrer, kalp atımları ve nefes alış verişleri hızlanır.  Yatakların, yorganların altına saklanmak ya da bir bodruma inmek isteyebilirler.

 

Tripanofobi Nedir?

Tripanofobi, kişilerin iğne ve enjeksiyona karşı duyduğu anormal korkudur. Bu fobiye sahip kişiler, iğneye karşı duydukları korku nedeniyle doktorlardan ve tıbbi müdahalelerden kaçınırlar. Kişiler korkularını tetikleyen durumlardan kaçındıkları için birçok kişinin tedavisi gerçekleşemez. İnsanların tahminen %10’unun bu fobiyi yaşadığı düşünülmektedir. 

 

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi, isminden de anlaşılacağı gibi kişinin sosyal durumlar karşısında aşırı endişe ve korku duymasıdır. Kişi diğer insanların karşısında küçük düşmekten ve diğer insanların kendisini izlemesinden fazlasıyla kaygı duyar. Bu nedenle toplantı, parti gibi sosyal durumlardan uzak durur, bu durumlarla karşılaştığında fiziksel ve duygusal reaksiyonlar gösterir.

 

Agorafobi Nedir?

Agorafobi alan korkusu olarak bilinse de aslında kişi, yalnız başına ve kaçamayacağı yerlerde olmaktan korku duymaktadır. Agorafobisi olan kişiler evlerinden ayrılmakta zorlanırlar. Kamuya açık alanlar, kalabalık ortamlar, tüneller bu kişiler için tetikleyicidir. Panik atak sahibi kişilerin 3’te 1’i agorafobi de yaşamaktadır.

 

Mizofobi Nedir?

Toplumdaki hemen herkes mikroplarla etkileşim kurmaktan kaçınır ancak mizofobi sahibi kişiler, mikroplara, kirlere karşı ekstrem bir korku duyar. Bu nedenle aşırı temizlik yapmak, sürekli ellerini yıkamak gibi davranışlar gösterebilirler. Obsesif Kompülsif Bozukluk yaşayan kişilerde de mizofobi görülebilmektedir.

Fobiler tedavi olur mu? Fobiden kurtulmak mümkün mü? sorularının cevabı evettir. Bazı spesifik korkular bazen bir ya da birkaç seans ile ortadan kaldırılabilmektedir. Konya fobi tedavisi tavsiye arayışınızda Psikon Terapi’nin uzman kadrosu size yardımcı olacaktır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı