Çekingen Kişilik Bozukluğu

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Çekingen kişilik bozukluğu; genelde yetişkinlik döneminde, sosyal ortamlarda performans eksikliği ve eleştirilere aşırı duyarlılık ile kendini gösteren psikiyatrik bir bozukluktur. Sık görülen kişilik bozukluklarından biridir. Toplumda % 0,5-1 arasında görülmektedir.

Çekingen Kişilik Bozukluğu olan kişilerin özellikleri şu şekildedir:
-Sosyal ortamlarda aşırı kaygılı olurlar. Anksiyete duyarlar.
-Özellikle yabancıların olduğu ortamlarda daha da çekingen olup performans gösteremezler.
-Kendi yeteneklerini sergileyemezler. Örneğin; okulda soru sorulduğunda cevabını bildikleri halde söz alıp cevap veremezler.
-Arkadaşlık kurma becerileri iyi değildir. Çok fazla arkadaşları yoktur.
-Hakları ihlal olunduğunda hak arama konusunda iyi değildirler.
-Karşı cinsle iletişim kurmakta çok güçlük yaşarlar. Bu yüzden flört, nişanlılık, evlilik zamanları daha ileri yaşlarda olur.
-Eleştirilmekten ve reddedilmekten çok korkarlar. Böyle durumlarda sanki dünyanın sonuymuş gibi hissedip, üzülürler.
-Bu kişilerde depresyon ve anksiyete bozuklukları sık görülür.
-Bazıları anksiyetelerini anlık olarak gidermek amaçlı madde kullanımına yönelebilir.

Çekingen Kişilik Bozukluğunun Tedavisinde ise;
İlaç tedavisi ve/veya Psikoterapiler kullanılabilmektedir.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı