Bipolar Bozukluk Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Bipolar bozukluk hem çocukluk çağlarında hem gençlik dönemlerinde hem de yetişkinlerde görülen zihinsel bir rahatsızlıktır. Bipolar bozukluk nedir sorusuna verilecek en kısa cevap, bu hastalığın kişilerde duygusal olarak yüksek ve düşük değişimlere neden olan aşırı ruh hali değişimleri yaşatması olabilir. Bipolar bozukluk aynı zamanda manik depresif bozukluk olarak da tanımlanmaktadır. Manik depresif kişiler, beyinde yaşanan değişiklikler nedeniyle olağan dışı ruh hali değişikliklerini uçlarda yaşarlar ve bu durum onların günlük hayatlarını sürdürmesine engel olur.

 

Bipolar Bozukluk Türleri

– Bipolar I Bozukluk: Bu tür bipolar bozuklukta en az yedi gün süren manik epizotlar söz konusudur. Bazen bu manik belirtiler öylesine şiddetli olur ki kişilerin acilen hastaneye kaldırılması gerekebilir. Aynı şekilde yaklaşık 2 haftaya ulaşan depresif epizotlar da mümkündür. Ayrıca hem depresif hem de manik belirtilerin bir arada gözlendiği karışık dönemlerde yaşanabilir.

– Bipolar II Bozukluk: Birbirini takip eden depresif ve manik epizotların gözlendiği bu türde aşırı ve şiddetli manik epizotlara rastlanmaz.

– Siklotimik Bozukluk: Bu tür bipolar bozuklukta, manik ve depresifler yine birbirini izler ancak semptomlar, tanı konulabilmesi için şiddet ve süre anlamında yetersiz olmaktadır.

– Bipolar Bozukluk İle İlişkilendirilmiş Tanımlanmış ve Tanımlanmamış Bozukluklar: Üstte bulunan 3 kategori ile de ilişkilendirilemeyen ancak bipolar belirtilerinin gözlendiği zihinsel rahatsızlıklar bu başlık altında toplanabilir.

 

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozukluğun belirtileri manik ve depresif olarak iki ayrı alanda incelenebilir. En önemli belirti ise kişinin olağan dışı bir şekilde ruh hali değişimleri yaşaması ve manik ve depresif belirtileri epizotlar halinde yaşamalarıdır. Kişi bu epizot değişimlerini yaşarken, enerjisi, aktif olma durumu ve uyku düzeni de aşırı değişimlere uğrar.

 

Manik Epizot Belirtileri:

– Aşırı enerjik hissetmek,

– Normalden çok daha fazla aktif olmak,

– Kendine aşırı güven duymak,

– Kendini sürekli zıplayıp koşacakmış gibi hissetmek,

– Az uyumak ve bununla yetinmek,

– Bir anda birden çok konuda çok hızlı bir şekilde konuşmak,

– Hırçın, gergin olmak ve dokunarak iletişim kurmak,

– Düşüncelerine yetişemeyeceğini düşünmek,

– Bir anda birden çok işi yapabileceğini düşünmek,

– Çok para harcamak ya da düşüncesizce seks yapmak gibi riskli davranışlar sergilemek

 

Depresif Epizot Belirtileri:

– Kendini çok üzgün, mutsuz hissetmek,

– Boş ve çaresiz hissetmek,

– Enerjisini kaybetmek,

– Çok aşırı ya da çok az uyumak,

– Hiçbir şeyden zevk almamak,

– Odaklanma ve karar vermede zorluk yaşamak,

– Unutkanlık,

– Bitkin ve yorgun hissetmek,

– Suçlu ve değersiz hissetmek,

– Çok ya da az yemek yemek,

– Ölüm ve intihar üzerine düşünmek

 

Bipolar Bozukluk Tanısı Nasıl Konulur?

Bipolar bozukluk teşhisi mutlaka uzman bir doktor tarafından konulur. Doktor, bipolar teşhisi koymadan önce, kişiye tam biri fiziksel muayene ve bir takım testler yapmak isteyebilir. Yapılan bu geniş çaplı değerlendirmenin ardından, teşhis konusu netlik kazanır ve uzman kişi, ilaç ve terapi yöntemlerini düşünerek bir tedavi süreci tasarlar.

 

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk tedavi olur mu sorusunun cevabı, doğru yaklaşım ve tedavi yöntemleri ile en şiddetli vakalarda bile kişilerin ruh hali değişiklikleri ve diğer bipolar belirtileri kontrol etmede güç kazandığıdır. Etkin bir tedavi planlaması ile bipolar bozukluk kontrol altına alınabilir. Bu noktada akıllara bipolar bozukluk geçer mi sorusu gelebilir. Bu rahatsızlık ömür boyu süren bir rahatsızlıktır ancak yukarıda da bahsi geçtiği üzere doğru tedavi ile kişi günlük yaşamını sürdürebilir.

 

Bipolar bozukluk ilaçları ruh hali değişikliğini stabilize eden ilaçlar, atipik antipsikotikler ve anti depresanlar olarak sınıflandırılabilir. Bipolar bozukluk ilaç tedavisi ile birlikte konuşma terapisi de oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir. Bilişsel davranışçı terapi, aile odaklı terapi, psikoeğitim ve sosyal ritim terapisi de bu bozuklukta kullanılan terapi yöntemleri arasındadır.

Konya bipolar bozukluk tedavisi için arayışlarınızda Psikon Terapi profesyonelleri sizlerin yanındadır.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı