Yaygın Kaygı Bozukluğu ile Başa Çıkma Stratejileri

Kaygı bozuklukları, iki anahtar özelliği olan korku ve endişe ile diğer psikolojik problemlerden ayrılır. Korku, hepimizin bir tehdit ile karşılaştığında yaşadığı normal bir duygudur. Endişe ise potansiyel bir tehdidi algıladığımızda yaşadığımız bir duygu çeşididir. Yaygın kaygı bozukluğu nedir sorusunu cevaplamak istediğimizde ise, normal korku ve endişenin dışında deneyimlenen bir duygu durumu ile karşılaşırız. Yaygın kaygı bozukluğu yaşayan kişi, ortada hiçbir gerçek neden yokken, aşırı, sürekli ve ısrarcı bir endişe duyarlar. 

 

Kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülen yaygın kaygı bozukluğu belirtileri;

– Kişinin ortada hiçbir problem yokken endişelenmesi,

– Kişinin algıladığı tehdide oransız bir şekilde kaygılanması,

– Özellikle günün ilk saatlerinde aşırı kaygılarla uyanma,

– Endişelendiği konuda diğerlerinden güvence isteme, bu güvenceye sahip olduğunda bile endişelenmeye devam etme,

– Bir konuda endişelenirken başka bir konuda da endişelenmeye başlama olarak sıralanabilir. 

 

Yaygın kaygı bozukluğu nedenleri arasında; genetik, beynin yapısı, hayat deneyimleri, travmalar, kafein tüketimi, stres, öğrenilmiş davranışlar gibi birçok faktör sayılabilir. Yaygın kaygı bozukluğu kişinin günlük hayatını yaşamasını engeller. Tüm düşünce ve davranışları üstünde etki gösterir. Peki yaygın kaygı bozukluğu ile başa çıkılabilir mi? Yaygın kaygı bozukluğu ile başa çıkma stratejilerini sizler için bir araya getirdik.

 

Sosyal Stratejiler

Bazı kişiler için yaygın kaygı bozukluğunun semptomları, sosyal stratejiler ile azaltılabilir, kişi endişesini yönetmeyi öğrenebilir. 

– Endişelendiğiniz zaman insanlardan uzaklaşmayın. Bunun yerine sosyal ilişkilerinize yönelin. Aileniz, arkadaşlarınız ve çevrenizle vakit geçirin.

– Endişeleriniz ne kadar gerçek dışı nedenlere dayansa da bu konuda birileriyle konuşmaktan çekinmeyin. Sizi yargılamayan aile bireyleri ya da dostlarınızla konuşabilir, yaşadığınız ruh halini onlarla paylaşabilirsiniz.

– Gülmek ruh halimizi düzeltmenin en kolay yoludur. Sizi güldüren ve eğlendiren TV şovları, kitaplar, videolar ve daha birçok seçenekten faydalanabilir, gülerek endişelerinizden uzaklaşabilirsiniz.

 

Duygusal Stratejiler

Korku ve kaygı bizi ele geçirdiğinde diğer duygularımızdan uzaklaşabiliriz. Bu durumla baş etmek için duygusal stratejileri kullanmak, kaygı seviyemizi yönetmekte bize yardımcı olacaktır.

– Farkındalığınızı artırmak için egzersizler yapın. İçinde bulunduğunuz anı, yaşadıklarınızı, çevrenizi ne kadar fark ederek yaşıyorsunuz? Bu soruları kendinize sorun ve nefes egzersizleri, dua etmek gibi farkındalık taktikleri ile kaygı seviyenizi indirin.

– Kaygı seviyenizi tetikleyen şeylerin ne kadar farkındasınız? Farkındalık egzersizleri ile etrafınızda olup bitenleri daha net bir şekilde görecek ve kaygınızı tetikleyen olayları ve durumları daha iyi anlayacaksınız. Tetikleyici unsurlardan kaçmak yerine onları anlamak ve altında yatan nedenleri fark etmek, iyileşmeniz ve öz kontrol için faydalı olacaktır.

– Kaygı bozukluğu yaşamanız sizin suçunuz değil. Yaşadığınız bu problemin altında genetikten deneyimlere, beyin yapısından aile geçmişine dek birçok neden olabilir. Bu nedenle kaygı bozukluğunun kimsenin suçu olmadığını kabullenin ve onunla başa çıkabileceğinizi düşünün.

– Olumlu yaklaşım her problemde olduğu gibi kaygı bozukluğunda da size fayda sağlayacaktır. Birçok kişinin kaygı bozukluğu gibi problemler yaşadığını ama üretken, dolu dolu bir hayat yaşadığı gerçeğini kendinize hatırlatın.

 

Pratik Stratejiler

Günlük yaşam değişiklikleri ve alışkanlıkların iyileştirilmesi kaygı bozukluğu ve bu bozukluğun semptomları üstünde olumlu sonuçlar yaratabilmektedir.

– Sağlıklı beslenmek ve bedeniniz için doğru yakıtı seçmek ruh haliniz üstünde de ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Besinlerinizi ve beslenme stilinizi düzeltmek ilk ve en kolay stratejilerden biridir.

– Yürümek başta olmak üzere fiziksel aktiviteler ruh halini dengelemek için en sağlıklı yollardan biridir. Siz de hayatınıza biraz daha egzersiz ve aktivite ekleyerek işe başlayın.

– Uyku, zihinsel kapasitemizi tam olarak kullanmak için olmazsa olmaz bir etkendir. Bu nedenle yeterli ve sağlıklı bir uyku çektiğinizden emin olun.

– Doğru nefes almak, yaşadığınız gerilimi azaltmak için kullanabileceğiniz bir yoldur. Nefes egzersizlerini öğrenerek günlük hayatınızda mutlaka kullanın.

 

Konya yaygın kaygı bozukluğu tedavisi arayışınızda Psikon Terapi ile görüşüp, bu alanda uzman profesyonellerimizden destek alabileceğinizi unutmayın.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı