Sevdiklerinize Zaman Ayırmanın Yolları

İşiniz çok yoğun.
Ev işleri her köşeye sinmiş yapılmayı bekliyor.
Üstelik bir de çocuklarınız var.
Kendinize bile zor zaman ayırırken ailenize, sevdiğiniz dostlarınıza zaman ayırmak imkansız gibi mi geliyor?
O zaman sevdiklerinize zaman ayırmanın bir yolunu bulmak için bu faydalı önerilere göz atın.

 

1. Gözünüzde Büyütmeyin
Arkadaşlarınız ya da aile büyüklerinizle zaman geçirmek için her zaman büyük planlar yapıyorsanız bundan vazgeçin. Onları evinizde ağırlamak için birkaç gün süren hazırlıklar yapıyorsanız, dışarıda buluşmak için herkese uygun bir mekan seçmek için çok vakit harcıyorsanız bu alışkanlıklarınızı bırakın. Birlikte vakit geçirmek istediğiniz arkadaşlarınızı eve çağırın. Büyük hazırlıklar yapmadan bir kahve ya da bir bardak çay içerek de vakit geçirebilirsiniz. Önemli olan birbirinizi görmek bunu unutmayın.

 

2. Önceden Ödeyin
Eğer sevdiğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi sürekli erteliyorsanız, planlarınızı ve gerekli ödemeleri yapmak işinize yarayabilir. Çok önceden aldığınız tiyatro ya da sinema biletleri söz konusu olunca buluşmalarınızı ertelemek daha zor olacaktır.

 

3. Takviminize Ekleyin
Takvimde doktorla randevunuzu gördüğünüzde ne yapıyorsunuz? Elbette bu randevuya öncelik veriyorsunuz. Tıpkı doktor randevuları gibi arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanları da takviminize not edin ve buna göre öncelik verin.

 

4. Ev İşlerini Birlikte Halledin
Hem alışveriş yapmanız gerekiyor hem de arkadaşınızı görmek mi istiyorsunuz? O zaman ona birlikte alışverişe gelmek isteyip istemediğini sorun. Böylece bir yandan alışveriş yaparken bir yandan da onunla vakit geçirmiş de olursunuz.

 

5. Öğle Tatillerinizi Boşa Harcamayın
Öğle yemeğinizi işte mi yiyorsunuz? Bu hafta bir gün öğle tatilinizi dışarıda geçirin. İş yeri size yakın olan arkadaşlarınızı da bu plana dahil edin. Böylece kısacık bir zaman da olsa öğle tatilinizi arkadaşlarınızla birlikte geçirebilirsiniz.

 

6. Rutin Haline Getirin
Arkadaşlarınızla geçireceğiniz zamanı rutin haline getirirseniz planlama yaparken o zamanı otomatik olarak sevdiklerinize ayırabilirsiniz. Mesela Pazar günleri birlikte kahvaltı etmek, Perşembe akşamları birlikte kahve içmek gibi bir rutininiz olursa, her hafta düzenli bir şekilde görüşür ve diğer planlamalarınızı da bu rutine göre yaptığınız için panik olmazsınız.

 

7. Yapmanız Gerekenleri Birlikte Yapın
Bu hafta hiç boş vaktiniz yok ve kendinize ayırabildiğiniz tek zaman spor zamanı mı? Arkadaşınıza bu durumu anlatın ve ona birlikte yürüyüş yapmak isteyip istemediğini sorun. Böylece hem sporunuzu yapmış hem de arkadaşınızla sağlıklı zaman geçirmiş olursunuz.

 

8. İşten Hemen Sonra Görüşün
Arkadaşlarınızla görüşmek için hazırlanıp evden çıkmak zor mu geliyor? O zaman işten çıkar çıkmaz buluşun. Böylece ekstra vakit kaybetmez, bu vakti de arkadaşlarınızla geçirebilirsiniz.

 

9. Telefonla Konuşun
Ne yaparsanız yapın arkadaşınıza ve sevdiklerinize vakit ayıramıyor musunuz? O zaman teknolojinin nimetlerinden faydalanın. Arkadaşınızı ya da aile büyüklerinizi arayıp onlarla sohbet ederken kulaklık kullanın. Bir taraftan da temizlik, çamaşır, yemek gibi günlük yapılması gerekenleri halledin.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı