Para Biriktirme Alışkanlığını Edinmek İçin 4 Basit Adım

Yıllardır çalışıyor ama geriye dönüp baktığınızda kendinize ya da geleceğinize hiç yatırım yapmadığınızı mı fark ediyorsunuz? Maaşınızın nereye kaybolduğunu anlamıyor, her ay sonunda maaş gününün gelmesi iple mi çekiyorsunuz?
Kişisel mutluluk için elbette para ilk ve en önemli şey değildir. Ancak gerçek dünyada yaşayan bizler için kendini maddi anlamda güvende hissetmek, geleceği planlarken daha esnek ve özgür davranabilmek oldukça önemlidir.
Para biriktiremediğiniz için kaygılarla boğuştuğunuz bir yaşamı geride bırakmak istiyorsanız bu öneriler tam size göre.

 

1. Giderlerinizi Yazın
Para biriktirmenin ilk adımı ne harcadığınızı bilmektir. Bu nedenle ister bir sakız alın ister yatak odası takımı, her para harcadığınızda not edin. Daha sonra bunları gıda giderleri, faturalar, yol masrafları gibi kategoriler altında sınıflayın. Böylece en çok parayı nereye harcadığınızı ve nerelerden tasarruf edebileceğinizi daha net görürsünüz.

 

2. Bütçe Yapın
Giderlerinizi not edip, harcamalarınızı sınıflandırdıktan sonra bir bütçe hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bütçeniz gelirleriniz ve giderlerinizi göstermelidir. Böylece harcama kalemlerinize limit koyarak fazla harcamaların önüne geçebilirsiniz. Bütçe yaparken ısınma ya da araba bakımı gibi her ay yapmadığınız ama dönem dönem yapmak zorunda olduğunuz kalemleri de unutmayın.

 

3. Birikim Planlaması Yapın
Her ay gelirinizin %10’unu biriktirmeyi hedefleyin. Eğer giderleriniz çok fazlaysa ve böyle bir birikim yapmanız gerekiyorsa harcamaları kısmanın vakti gelmiştir. Harcama kalemlerinizi tek tek inceleyin. Her gün sabah kahvaltınızı dışarıdan mı yapıyorsunuz? Bunun yerine evde yapmayı ya da hazırlayarak yanınıza almayı deneyin. Daha hesaplı bir telefon tarifesine geçmek, sosyal aktivitelerinizi azaltmak gibi küçük görünen şeyler bir araya gelince büyük bir miktara dönüşür.

 

4. Birikimlerinizi Otomatik Hale Getirin
Eğer kendiniz birikim yapamıyorsanız otomatik olarak birikim yapmanızı sağlayacak yöntemlere yönelin. Birçok banka her ay belli bir tutarı hesabınızdan çekerek birikim hesabınıza aktarmayı sunan seçeneklere sahiptir. Bunlardan birini tercih ederek maaşınızın %10’unun buraya aktarılmasını sağlayın. Böylece elinizdeki parayla bir ayı geçirmeyi öğrenebilir, daha sonra birikim hesabınızın avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

Bu adımları gerçekleştirirken önceliklerinizi belirleyin. Sizin için hayati önem taşıyan ve olmasa da olur dediğiniz harcamaları belirlemeyi öğrenmek para biriktirme alışkanlığınıza düşündüğünüzden daha çok fayda sağlayacaktır. Elbette her ay birikim hesabınıza göz atmak ve başarınızı görmek sizi düşündüğünüzden çok daha motive edecektir. Unutmayın.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı