Psikolojinin Hayatımıza Yardımcı Olmasının 10 Yolu

Psikolojinin Hayatımıza Yardımcı Olmasının 10 Yolu

Psikoloji bir bilim dalı olmasının dışında, günlük hayatımıza pratik olarak katkı sağlayacak bir alandır. Peki psikoloji hayatımıza nasıl yardımcı olur? Sizin için psikolojinin günlük hayata katkısının 10 yolunu bir araya getirdik.

 

  • Motive Eder

Bir hedefiniz olduğunda o hedefe ulaşmak için en birincil ihtiyacınız motivasyondur. Hedefiniz ister kilo vermek, ister sigarayı bırakmak, isterseniz de okulda ya da işte bir projeyi tamamlamak olsun, eğitim psikolojisinin önerilerine kulak verebilirsiniz.

 

  • Liderlik Becerilerinizi Geliştirir

İster işte, ister okulda, ister evde, hayatınızın hangi alanında liderlik yapmak ya da süreçleri başarıyla yönetmek zorunda olursanız olun, liderlik becerilerine ihtiyaç duyarsınız. Psikoloji, sizin işleri, kişileri yakından tanımanıza fırsat tanır. Doğru adımları atmanızı sağlar.

 

  • İletişim Becerilerinizi Geliştirir

İletişim günlük hayatımızın her anında yer alır. Psikoloji hakkında fikir sahibi olanlar, doğru iletişim yollarını kolaylıkla kavrar ve uygular. Sözel olmayan mesajları algılamakta, göz kontağı kurmakta, vücut dilini ve ses tonunu ayarlamak konusunda başarılıdır.

 

  • Empatiyi Artırır

Psikoloji bilimi, karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini anlamanıza yardımcı olur. Böylece karşınızdakilerin duygusal reaksiyonlarını anlayabilir, olayları başkalarının bakış açısından görebilirsiniz.

 

  • Akıllıca Kararlar Almayı Kolaylaştırır

Psikoloji sadece diğer insanları değil kendinizi tanımanızı da sağlar. Böylece kendinizi, değerlerinizi, beklenti ve isteklerini daha iyi bildiğiniz için karar alırken daha akıllıca davranabilirsiniz.

 

  • Hafızayı Güçlendirir

Hafızanın nasıl çalıştığını bilmek, hafızayı güçlendirmenin birinci yoludur. Hem hafızanın nasıl çalıştığını öğrenmek hem de psikolojinin önerilerini takip etmek, hafızanızı güçlendirmenizi sağlar.

 

  •  Doğru Maddi Kararları Destekler

Maddi alışkanlıklarımız ve harcamalarımızın bazıları ihtiyaçlara bazıları da yanlış karar alma nedenlerimize bağlıdır. Psikoloji, doğru kararlar almak konusunda günlük hayatımıza katkı sunar.

 

  • Okul Başarısını Artırır

Hafıza, karar alma ve iletişim becerisi gibi alanlarda günlük hayatımıza katkı sunan psikoloji ile akademik hayatımıza da başarı taşıyabiliriz. Psikolojinin öğrenme alanında yaptığı çalışma ve araştırmaları takip etmek ve bu sonuçları kendi üzerimizde uygulamak da iyi sonuçlar verecektir.

 

  • Üretkenliği Artırır

Psikoloji, insanların üretkenliği üzerine birçok çalışma ve araştırmanın yapıldığı bir alandır. Kişinin nasıl daha üretken olabileceğine dair yapılan çalışmaların sonuçları bizim de üretkenliğimizi artırmamıza yardım edebilir.

 

  • Sağlıklı Yaşamı Teşvik Eder

İnsan psikolojisi ile sağlıklı yaşam alışkanlıklarının ilişkisini ortaya koyan birçok çalışma bulunur. Psikolojimizi düzeltmek, hem zihinsel hem de fiziksel bütünlüklü bir sağlık anlayışını benimseyerek sağlıklı yaşamı hayatımızın merkezine koyabiliriz.