Psikolojik Çözüm Nedir?

Günümüzde psikoloji alanına olan ilgi artıyor. Geçmişte kişinin psikolojik problemleri için çözüm araması gizlenecek, utanılacak bir durum gibi algılanırken, bugün neyse ki bu tavır ve anlayış kayboluyor. Bireyler daha iyi ve daha tatminkar bir hayat için psikolojik çözümlemeler konusunda harekete geçiyorlar. Hayatlarının her anında yaşayabilecekleri psikolojik sorunlar ve duygusal problemler için psikolojik çözümleme nedir ne olabilir sorusunu soruyorlar. Bu nedenle de psikolojik destek almak için doğru psikologları ve faydalı psikolojik danışmanlık merkezlerini seçmeye gayret ediyorlar.

Psikoloji alanında hizmet veren profesyoneller nasıl hareket ediyor? Psikolojik sorunlara müdahale ederken neler yapıyor? Elbette psikolojik sorunlar ve çözümleri söz konusu olduğunda bir problemle karşılaşan kişinin atacağı adımlar atılıyor. Problem çözme aşamaları gibi açıklanabilecek bu adımlardan ilkinde problemin tanımlanması ve ne olduğunun açık bir şekilde ortaya konması bulunuyor. Psikolojik problemin isminin konması adımını, bu sorunun nedenini anlamak ve analiz etmek izliyor. Sorunu anlamak, nedeni kavramak sıradaki adım olan stratejiyi düzenlemek için terapiste ve danışana gerekli doneleri sağlıyor.

Terapi sürecini şekillendirmede bir sonraki adım da ise psikolojik problemlerin çözümü için terapistin uygun gördüğü psikoterapi türünü ya da türlerini doğru bir şekilde uygulamak bulunuyor. Çözüm odaklı psikolojik danışma yaklaşımı, terapi süreci kadar iyileşme süreçlerini de takip etme gerekliliğini yanında getiriyor. Böylece danışan için uygun görülen tedavi yöntemlerinin öngörülen sonuçları doğurup doğurmadığı kontrol ediliyor. Sonuç alınamayan durumlarda psikolojik hastalıkların çözümü için farklı yöntemler ve terapi türleri gözden geçiriliyor.

Elbette her alanda olduğu gibi bu alanda da insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini istismar edebilen kişilere rastlanabiliyor. Psikolojik sorunlara bitkisel çözüm önermek bu istismarcı davranış şekillerinin başında geliyor. Psikoloji alanında herhangi bir yetkinliği bulunmayan kişiler, özellikle psikolojik ağrılar bitkisel çözüm ile giderilebilir şeklinde yanlış bilgileri paylaşarak, kişileri yanlış yönlendiriyor. Herhangi bir bilimsel kanıtı bulunmayan, klinik bulgulara dayanmayan yöntemlerle psikolojik sorunlara kesin çözüm sunduklarını iddia ediyorlar.

Elbette duygusal problemler ve psikolojik hastalıklar için çözümler mümkün ancak yukarıda bahsi geçen kişilerden medet ummamak, bu alanda eğitim almış, tecrübe sahibi kişilerle kontak kurarak çözüm odaklı psikolojik danışma hizmeti almak gerekiyor. Bunun için Konya psikolog tavsiyesi ve önerisi araştırmaları yapmak, daha önce psikoloğa gidenlerin yorumları ve önerilerine başvurmak, seçtiğiniz psikoloğun eğitim ve tecrübesini kontrol etmek, psikolojik sorunlar nasıl çözülür sorusuna cevap olabiliyor.

Psikolojik hastalık türleri; panik bozukluk, obsesif kompülsif bozukluk, fobiler gibi kaygı bozuklukları, depresyon, bipolar bozukluk, yeme bozuklukları, kişilik bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu, şizofreni gibi psikotik bozukluklar olarak sıralanabiliyor. Psikolojik sorunlardan kurtulmanın yolları ilaç tedavisinin yanı sıra psikoterapinin farklı türlerinin kullanımı olarak iki başlık altında toplanabiliyor. Bazı hayati tehlike arz eden durumlarda ise psikolojik sorun yaşayan kişinin bir süreliğine hastanede kalması gerekiyor. Kişinin hastanede geçireceği süre, yaşadığı problemin derinliğine ve ciddiyetine göre değişebiliyor.

Bazı durumlarda kişinin oldukça ciddi olduğunu düşündüğü problemler, kişiye psikoloji nasıl düzelir diye sorduran sorunlar düşünüldüğünden çok daha kolay ve kısa sürede çözülebiliyor. Örneğin bazı spesifik fobi türleri, birkaç seansta ortadan kalkabiliyor. Yanlış bilgilendirmeden kaynaklanan cinsel işlev bozuklukları da tek seansta doğru bilgilendirme ile yine psikolojik çözüm bulabiliyor. Psikolojik sorunlardan kurtulma yolları için çözüm odaklı psikolojik danışman ile tanışmak ve görüşmek istiyorsanız bizi arayabilirsiniz. Konya tavsiye uzman psikolog arayışı ile gerekli öneri ve yorumlara ulaşabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı