Mutlu Bir Birey Olmak İçin Faydalı Öneriler

Mutlu Bir Birey Olmak İçin Faydalı Öneriler

“Bir türlü mutlu olmayı beceremiyorum.”

“Nasıl mutlu olunur bilmiyorum.”

“Mutlu olmak neden bu kadar zor.” diye düşünenlerden misiniz?

Bu cümleleri kuran tek kişi siz değilsiniz. Dünya üzerinde insanların hayatlarının hedefine koyduğu birçok şey var. Bunlardan biri de mutlu olmak.

Peki mutlu olmanın bir rehberi var mı? Elbette mutluluğun tek bir formülü yok. Ancak hayatınızdan daha çok zevk almanızı sağlayacak bazı prensipler var. Bu prensipleri sizin için derledik.

 

1. Nasıl mutlu olunur?

Birçok insan için mutluluk farklı anlamlara geliyor. Bazılarımız iyi bir ilişkinin, güzel bir evin ya da paranın mutluluk getireceğini düşünüyoruz. Elbette bu saydıklarımızın kişiyi utlu etme potansiyeli var. Ancak çok paraya, iyi bir ilişkiye ya da güzel bir eve ulaşmak için kendimizi büyük bir stres yükünün altına sokmamız da söz konusu. Tek hedefe odaklandığımızda ona sahip olmadan mutlu olamayacağımızı düşünüyor ve günlük hayatın mutluluklarını kaçırıyoruz. Bir diğer anlamda hayatı kaçırıyoruz. Günlük hayatımızın küçük anlarına dikkat etmek, hedefe odaklandığımız için bizi mutlu eden diğer şeyleri kaçırmaya son vermek, mutlu olmak için atılabilecek ilk adım olabilir.

 

2. Hayat Tarzınızı Gözden Geçirin!

Pozitif psikoloji uzmanlarına göre insanın kişisel mutluluk yaşamasını destekleyen birkaç ana hayat alanı bulunuyor. Kişiler, bu alanlardan birkaçında tatmin olamayınca mutsuz hissetmeye başlıyor. Mutluluk ile ilişkisi olan bu alanlardan ilkinde, para, arkadaşlık, sağlık ve yaşam kalitesi gibi beklentiler yer alıyor. Diğerleri ise yaşadığınız ortam, maneviyat, topluma dahil olma ya da hayatın anlamı gibi kişinin günlük hayatında çok da düşünmediği şeylerden oluşuyor. Hayat tarzımız da kişisel mutluluğumuz ile birebir ilgili olan alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu noktada mutlu olmak istiyorsak ilk önce hayat tarzımıza yakından bakmak gerekiyor. Hayat tarzımız, her gün yaptığımız şeyler, alışkanlıklarımız ve olmazsa olmazlarımız aslında bizi mutlu ediyor mu? Nasıl bir hayat tarzına sahip olmak bizi mutlu eder? Kişinin, kendine karşı dürüst olarak bu soruların cevabını bulması mutluluk yolunda sağlam adımlar atmanın temelini oluşturuyor.

 

3. Düşüncelerinizi Gözden Geçirin!

Hayatta başımıza birçok şey gelir. Bu irili ufaklı olaylar karşısında verdiğimiz tepkiler ve takındığımız tavır, mutlu olmak ile yakından ilgilidir. İyimser insanların hayatta daha mutlu olduğu bir sır değil. Ancak iyimser olmak yaşananların sadece iyi yönlerini görmekten çok daha fazlasıdır. İyimserler kişinin iç dünyasından gelen bir tutumdur. Kişi mutlu olmasının sebebinin kendi iç dünyasındaki tutumdan ve fikirlerinden kaynaklandığını düşünür. Yani dış etkenlere karşı takındığı tutum onu mutlu kılmaktadır. İyimser kişiler bu durumun farkındadır. Mutluluk için düşüncelerimizi gözden geçirmek, bizi mutsuz eden şeyin düşüncelerimiz olup olmadığından emin olmak iyi bir başlangıç için çok önemlidir.

 

4. Doğru Hedefler Koyun

Kişinin kendini mutlu etmek için hedefler koyduğundan daha önce bahsetmiştik. Bu bazen bir ev, bazen iyi bir ilişki çoğunlukla da para olabiliyor. Kişi para için tüm enerjisini işine yöneltebiliyor. Bazı insanların işlerini hayatlarındaki her şeyin önüne koyduğuna, ancak kariyerleri başarılarla dolu olsa da asla mutlu olamadıklarına şahit oluyoruz. Her şeye sahip olan insanların kişisel tatmin duygusuna bir türlü ulaşamadıklarını gözlemliyoruz. Çünkü kişinin hayatının birden çok alanında tatmin olması mutluluk üzerinde tek bir alandaki başarıdan çok daha önemli. Kişi finansal olarak güvende hissetmenin yanı sıra, sosyal ilişkiler, kişisel gelişim ve fiziksel sağlık gibi alanlarda da tatmin olabilirse hayatına daha çok mutluluk katabilir. Bu nedenle mutlu olmak istiyorsak, tek bir hedefe odaklanmak yerine bizi mutlu edecek doğru hedefler koymayı öğrenmemiz gerekiyor.

 

5. Hedeflere Ulaşırken Akıllıca Davranın!

Sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz noktaya ulaşmak için kendinize hedefler koymanızın faydası tartışılmayacak kadar büyüktür. Ancak bu hedeflere ulaşmaya çalışırken akıllıca adımlar atmak daha önemlidir. Hayatınızda pozitif değişiklikler yapmak istiyorsanız, kendinize küçük ve ulaşılabilir hedefler koyarak işe başlayın. Hayatınıza sizi iyi hissettirecek bir alışkanlık sokmak istiyorsanız bunu küçük adımlarla başlatın. Her gelişimi ve iyileşmeyi mutlaka ödüllendirin. Kendinizle gurur duyun. Hedeflerinize ulaşırken sosyal destek istemekten çekinmeyin. Ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği hedeflerinize ulaşmak için en önemli şeylerin başında gelir.