Farkındalığınızı Artırmanın Yolları

Farkındalığınızı Artırmanın Yolları

İngilizce adıyla Mindfulness yani Farkındalık, özellikle son yıllarda üstünde daha çok konuşulan bir kavramdır. İnsanlar, yaşadıkları hayata farkındalığı katmak için kurs ve seminerlere devam etmekte, farkındalığın önemi her geçen gün daha çok anlaşılmaktadır. Peki farkındalık nedir? Farkındalık isminden de anlaşılacağı gibi, kişinin içinde bulunduğu anı, yapmakta olduğu eylemi fark etmesidir. İnsanlar çoğu kez, içinde bulunduğu an ile, fiziksel dünya ve bedeni ile olan ilişkisini kaybedebilmekte ve zihni yaşadığı andan uzaklaşmaktadır. Gelecek ya da geçmişle ilgili takıntılı düşünceler, bizi yaşadığımız andan koparıp, endişe yaşamamıza neden olur. Bu durumu tecrübe etmemek için farkındalığımızı artırmak önemlidir. Ayrıca farkındalığın faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

- Kişiyi günlük stresten, derin düşünmekten ve kötü ruh halinden uzaklaştırır.

- Deneyimleri süresince daha az hata yapmasını sağlar.

- Stresli olaylar karşısında daha dayanıklı olmanızı ve ileride bu durumlarla karşılaştığınızda daha kolay başa çıkmanızı sağlar.

 

 Farkındalığın faydaları anlaşılırken, farkındalık nasıl kazanılır sorusu da önem kazanmaktadır. Farkındalığı kazanmak için birçok pratik ve egzersiz bulunabilir. Ancak farkındalığı hayatın bir parçası haline getirmek için günlük alışkanlıklarımızda kullanmak daha etkili bir yoldur. Farkındalığınızı artırmanın yolları ve günlük alışkanlıklara dahil etme taktiklerini sizler için derledik.

 

Farkındalıkla Yemek Yemek

Günümüzde farkındalıktan uzak olarak gerçekleştirdiğimiz davranışların başında yemek yemek geliyor. Birçoğumuz bir yandan telefonumuzla ilgilenerek ya da bir şeyler izlerken yemek yiyoruz. Ya da sadece duygusal bir rahatlamaya kavuşmak için yiyeceklere uzanıyoruz. Bu bilinçsizce yapılan davranış aşırı yemek ya da fazla şeker tüketmek gibi birçok problemi de yanında getiriyor. Farkındalıkla yemek yemek için öncelikle yemeğin vücudumuzun yakıtı olduğunu anlamalıyız. Vücudumuza kötü bir yakıt koymanın ona zarar vereceğini bilmeli ve bunun için kaliteli ve sağlıklı yiyeceklere yönelmeliyiz. Ayrıca yemek yediğimiz anı tam olarak hissetmek için, diğer şeylerle ilgilenmeyi bırakmalı, dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşmalıyız. Yemek yerken farkındalığınızı artırmak için vücudunuzun verdiği sinyalleri dinleyin ve doyduğunuzu hissetmeye çalışın. Tabağınızdaki gıdaya dikkat edin. Vücudunuzu gerçekten ihtiyaç duyduğu gıdalarla besleyin. Her lokmanın tadını çıkarmayı unutmayın.

 

Etkileşimlerinizde Farkında Kalın

Eşinizle, sevgilinizle, çocuğunuzla ya da bir meslektaşınızla etkileşim ve iletişim içindeyken farkındalığınızı elden bırakmayın. Karşınızdaki kişi ile konuşurken, telefonunuzla oyalanmaktan, TV gibi dikkat dağıtıcı diğer unsurlarla meşgul olmaktan kaçının. Karşınızdaki kişiyi dikkatiniz bölünmeden dinleyin. Birisiyle konuşurken yaptığımız en büyük hatalardan biri karşımızdakini dinlemek yerine ona vereceğimiz cevaba odaklanmamızdır. Bu durum gerçek bir iletişimin önüne set çeker. Bu nedenle konuşurken karşınızdaki kişiyi dinleyerek vermek istediği mesaja odaklanın. Böylece öfkeli ve sorumsuz tepkiler göstermek gibi hatalara düşmez, daha sağlıklı bir iletişim kurmaya başlarsınız.

 

Aktivitelerinizde Farkındalığı Elden Bırakmayın

Bazen duştayken saçınızı yıkayıp yıkamadığınızı unuttuğunuz oluyor mu? Peki bir odaya neden girdiğinizi bir türlü hatırlayamadığınız? Örnek verdiğimiz bu durumlar, zihnimizin fazlasıyla meşgul olduğunu ve farkındalıktan uzak bir şekilde hareket ettiğimizi gösteren işaretlerdir. Farkındalığımızı artırarak bu durumlardan kurtulmak mümkündür. Gün içerisinde farkındalık pratiği yaparak işe başlayın. Örneğin evinizi temizleyeceğinizde bu durumu pozitif yönde bir gelişim olarak ele alın. Bir ev iş ya da görev olarak görmek yerine sizi stresten uzaklaştıran bir aktivite olarak kabul edin. Temizlik boyunca sadece o anda ne yapıyorsanız ona odaklanın. Bunun dışındaki şeyleri zihninizden uzaklaştırmaya ve anda kalmaya gayret edin. Bulaşıkları yıkarken, suyun ılıklığını ve sabun köpüklerinin yumuşaklığını hissedin. Çamaşırların temiz ve güzel kokusunu içinize çekin. 

 

Farkındalığınızı artırmayı öğrenmek için gün boyunca yaptığınız tüm aktivitelerde size iyi hissettirecek noktalara odaklanmaya, zihninizi meşgul ederek sizi yaşadığınız an ve bulunduğunuz fiziksel ortamdan koparan düşünceleri aklınızdan uzaklaştırmaya çabalayın. Kısa bir süre sonra bu davranışları benimsediğinizi ve hayatınızın her anına uygulamaya başladığınızı fark edeceksiniz.