EMDR Nedir?

Özellikle Travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırılan ve kısa adı TSSB olan sorunu ortadan kaldırmak için kullanılan EMDR oldukça etkili bir psikoterapi türüdür. EMDR nedir sorusuna önce bu kısaltmayı açıklamakla başlamak gerekir. EMDR, Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme anlamına gelen İngilizce sözcüklerin baş harflerinden oluşur. EMDR terapi, 1987 yılında Dr. Fancine Shapiro tarafından geliştirilmiştir. Shapiro, kişinin göz hareketlerinin yaşadığı rahatsız edici düşünceleri azaltabildiğini fark eder ve bunu TSSB için kullanarak başarı sağlar. EMDR bilimsel mi sorusunun cevabı bu çalışmaların yayınlandığı bilimsel platformlarda bulunabilir.

Popüler kültür tarafından yanlış anlaşılmış bir terapi türü olan EMDR acı anıları silmek gibi işlevlerden daha çok kişilerin yaşadığı travmaları azaltmak için kullanılır. Kişinin bugün yaşadığı sorunlar, geçmişte hapsettiği anılarla ilişkilidir. EMDR terapisi ile kişi anılarını unutmaz ama bu anıları sağlıklı bir şekilde ele alarak yepyeni bir bakış açısı kazanır. EMDR çalışması birçok alanda gerçekleştirilmekte ve bu alanlarda başarı sağlandığı gözlenmektedir. EMDR alanlar olarak ele alındığında; TSSBnin yanı sıra psikolojik, fiziksel ve duygusal tacizler, deprem, sel, salgın ve yangın gibi doğal afetler, kişinin sahip olduğu fobiler, hiçbir fiziksel nedeni olmayan, araştırılmasına rağmen tıbbi kökeni bulunmayan kronik ağrılar, sevilen birini kaybetme, panik bozukluklar ve kişinin üstesinden gelemediği performans kaygıları EMDR terapisinin kullanıldığı alanlar olarak sıralanabilir.

EMDR terapisi yapmak için psikoloji alanında çalışan profesyonellerin gerekli ve yeterli EMDR eğitimi alması gerekmektedir. EMDR eğitimi 2020 yılı içerisinde de devam etmekte, kişiler doğru eğitimi alarak EMDR cihazı olarak bilinen cihazları kullanmayı ve danışanların sorunları için spesifik yaklaşımları benimseyerek terapi süreçlerini yürütebilmektedirler. EMDR başarı oranı yine en merak edilen şeylerin başında gelmektedir. EMDR terapisinin kişinin yaşadığı problemleri ortadan kaldırmada, sahip olduğu rahatsız düşünceleri azaltmada fayda sağladığı bu alanda yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Ayrıca internet sayesinde, forumlar ve diğer mecralarda EMDR yorum ve EMDR tavsiye başlıkları altında yapılan yorumlar da kişilerin bu terapi türünden fayda sağlayıp sağlamadığını göstermektedir.

Kulağa ilginç gelen bu terapi türünden faydalanmak isteyen kişiler, elbette terapiye gitmeden önce birçok konuda bilgi almak istemektedirler. Örneğin EMDR terapisi nasıl yapılır sorusu en sık rastlanan sorulardan biridir. EMDR aşamaları açıklanarak bu soru da cevaplanabilir. EMDR terapisi sırasında neler olur? Öncelikle her psikoterapi çeşidinde olduğu gibi EMDR çeşitleri için de ilk adım, danışının yaşadığı sorunlar ve belirtilerin saptanmasıdır. Ardından terapinin işleyiş süreçleri danışanla paylaşılır, kişiyi rahatsız eden anıyı sembolize eden bir görsel seçilerek duyarsızlaştırma aşamasına geçilir. EMDR eğitimi almış terapist, süreci yönlendirir. Tüm duyarsızlaştırma ve yerleştirme aşamalarında danışanın yanındadır. Hem kontrolü hem de pekiştirmeyi sağlar.

Kısa bir süre içerisinde gerçekleşen terapi konusunda eğitim almış terapistler EMDR cihazı nasıl kullanılır sorusunun cevabına da hakimdir. Peki EMDR ne kadar sürer? EMDR kısa süreli bir terapi türüdür. Elbette terapinin ne kadar süreceği ve seans sayısı danışanın yaşadığı soruna ve terapiye verdiği olumlu cevaba bağlıdır ancak diğer psikoterapi türleri ele alındığında EMDR çift terapisi gibi terapilerden daha kısa süreli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Eğer kişi günlük hayatında bazı duygusal problemleri çözemiyorsa, özgüven, öz saygı sorunları yaşıyorsa, yaşadığı bir travmanın etkisinden kurtulamıyorsa, bazı anıları nedeniyle psikolojik sıkıntılar yaşıyorsa EMDR çözümü olabilir. EMDR depresyon ve birçok farklı psikolojik probleme neden olan sıkıntılarında giderilmesinde kişiye fayda sağlar. EMDR deneyimleri hakkında daha fazla bilgi almak Konya EMDR tavsiye ve önerilerini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı